O psaní se Stephenem Kingem

8. srpna 2009 v 5:59 | Anna |  Knihovna
Je vaším koníčkem tvůrčí psaní a chtěli byste získat praktické rady od někoho, kdo se v dané oblasti dostal dál než vy? Není nutné, abyste navštěvovali kurzy, kde budete nuceni svá díla konfrontovat s dalšími účastníky, a odkud si nakonec neodnesete víc než pocit frustrace. Americký bestsellerista Stephen King vám dá velmi kvalitní lekci třeba u vás v obýváku.
Odkaz na knihu O psaní (s podtitulem Memoáry o řemesle) jsem objevila v sylabu předmětu žurnalistická tvorba docentky Barbory Osvaldové. Její přečtení jsem odkládala s tím, že ste jně jako další 'lekce tvůrčího psaní' pro mě bude zcela nepoužitelná. Zastávala jsem názor, že umění psát se člověk nemůže naučit jako třeba vaření. S literárními vlohami se musí narodit. Je tedy zbytečné získávat teoretické poznatky.
A přece jsem po knize ze zvědavosti sáhla ve chvíli, kdy jsem se po dlouhých letech rozhodla pustit se do díla většího, než je povídka o třiceti tisících znaků. Nikoliv jako budoucí žurnalistka, ale jakožto příležitostná pisatelka jsem po přečtení této knihy musela autorovi přiznat, že mě obohatil o důležité poznatky.

Něco málo ke knize

Mým záměrem není recenzovat zde knihu jako takovou, proto vás s ní jen stručně seznámím, abyste (v případě, že si ji půjčíte, nebo dokonce koupíte) v první chvíli nepodlehli dojmu, že v ní hledané informace nenajdete.

Jak už sám podtitul napovídá, nejedná se pouze o 'lekci tvůrčího psaní'; autor mj. vzpomíná na vlastní začátky - na to, jak publikoval články v místních novinách, na první pokusy prosadit své povídky v různých časopisech a postupně se dostává až k tomu, jak pracoval na prvních knihách. To vše se prolíná se vzpomínkami na rodinu, školu a přátele. K technice tvorby se dostává až v druhé části nesoucí stejný název jako celá kniha.


Takže... jak na to?

"K prázdné stránce nesmíte přistupovat s lehkým srdcem."
(King, S. - O psaní, s. 84)

King tím jednoduše chce říct, že tvůrčí psaní není totéž co třeba mytí auta, ale činnost, kterou musíte brát vážně - musí vás opravdu bavit, a tudíž vám buď dělá radost, nebo starosti, jak vaše snažení dopadne.

Co potřebujete do osobní výbavy, abyste byli dobrými autory?

Bohatá slovní zásoba je základem pro vyjádření toho, co máte na mysli. Nemusíte být rovnou jako Karel Čapek, ale nenajdete-li správná slova pro to, co chcete čtenářům vyjevit, nepochopí vás. Obohacení slovní zásoby dosáhnete nejlépe tím, že budete hodně číst. Této činnosti byste měli věnovat alespoň čtyři hodiny denně. Jak píše Stephen King (a já sama to mohu potvrdit), nejlepší školou je špatná kniha - naučí vás vyvarovat se chyb, kterých se její autor dopustil.
Nejdůležitější je vždy trénink. Pro začátek byste měli napsat denně alespoň tisíc slov, abyste se dostali do patřičné formy. King je velmi přísný učitel - podle něj byste se od stránky neměli hnout, dokud těch tisíc slov nenapíšete.

Čeho byste se měli držet?

Pozor na užívání frází, trpného rodu, nadbytku příslovcí - některé výrazy jsou sami o sobě expresivní a není tedy třeba je zesilovat příslovcem (např. zařval - hlasitě zařval).
Popis z čtenáře činí spoluúčastníka děje. Dobrý popis je i dobrý základ. Málo popisu znamená málo informací pro čtenáře, naopak nadbytek detailů ho unavuje. Při popisování by měl čtenář dostat šanci dotvořit si obraz sám, čili mu nemusíte vypovědět úplně všechno.
Charaktery postav jsou dalším předpokladem pro dobrou literaturu, neboť dotvářejí dojem z celého díla. Nesmí být toporné jako figurky z člověče nezlob se. Aby vaše postavy byly "skutečné', musíte si hodně všímat lidí kolem sebe.

Několik rad na závěr

Až se pustíte do tvorby, pište pořád dál a nevracejte se k tomu, co jste napsali. Zbytečnými rozbory a úpravami již napsaného materiálu můžete sami sebe maximálně otrávit a odradit od pokračování, což by byla věčná škoda.
Své dílko nejprve dopište a vraťte se k němu s odstupem času. Pomůže vám to získat si odstup a objektivní pohled na to, co se vám povedlo a co ne.
Před dokončením práci s nikým nekonzultujte, schovejte si to na později. Pokud máte ideálního čtenáře, jak píše King (může to být přítel/přítelkyně, rodič, kamarád), který si váš výtvor rád přečte, svěřte mu dílo již hotové. Jeho radami se můžete nechat ovlivnit na základě toho, jak relevantní vám připadají, nikým se však nenechte úplně odradit,nebo naopak ukolébat.

Závěr


Tolik úspěšný spisovatel Stephen King. Titul O psaní nabízí mnohem víc rad i praktických ukázek, které zde nelze uvést. Dokonce i já, ačkoliv jsem byla skeptická, jsem si díky němu uvědomila, kolika chyb se dopouštím a jak se jich snadno zbavit.
Pokud to s tvůrčím psaním myslíte vážně, jeho přečtení vřele doporučuji. Nemůsíte ale zůstat pouze u jedné knihy, King napsal spoustu skvělých děl. Za všechna zřejmě hovoří novela Vykoupení ve věznici Shawshank, nebo román Zelená míle, s nimiž jste se možná již setkali ve zfilmované podobě. King prostě zná tajemství úspěchu. No nenechejte si od takového spisovatele poradit.*Zdroj fotografie přebalu: fantasyplanet.cz
**Předlohou pro tento příspěvek byla kniha O psaní S. Kinga v českém překladu Ivy Pekárkové, vydané nakladatelstvím BETA - Dobrovský, Praha 2002.
 


Komentáře

1 Sense Sense | Web | 26. října 2009 v 14:05 | Reagovat

Tý jo, tak to si stoprocentně seženu. :o) Díky za tip, už dlouho jsem hledala něco takového

2 Ethnea Ethnea | Web | 5. listopadu 2009 v 1:56 | Reagovat

Tak tohle musim sehnat pro segru. Ne ze by ji psani primo neco rikalo, ale Kinga miluje az za hrob. ´=)
Jeho styl je opravdu velmi "zvlastni", je hodne otevreny, naturalisticky, az drsny.

3 vik vik | Web | 1. dubna 2010 v 10:16 | Reagovat

Netušil jsem, že ten skvělý film Vykoupení ve věznici Shawshank je podle Kingova románu.
Tisíc slov napsat na jedno posezení ? To bych nezvládl. Stejně tak nečíst si po sobě, co už jsem napsal a "nevrtat se" v tom. Ten příklad s "hlasitě zařval" se mi líbí. Hold se slovíčky si člověk musí hrát, mazlit a zkoušet různé možnosti :-)

4 coach bags outlet coach bags outlet | E-mail | Web | 17. září 2011 v 14:21 | Reagovat

government was unable to predict, plan against or prevent,” the defense lawyers wrote. They contended that the se

5 Chanel Outlet Chanel Outlet | E-mail | Web | 21. září 2011 v 5:46 | Reagovat

Exquisite lady handbag and bag

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama