Historie adventu a adventních svátků

29. listopadu 2009 v 0:01 | Anna |  Články


Dnes na adventním věnci rozsvítíme první svíčku. Víte ale, kdy se tento zvyk začal dodržovat a jaká je jeho skutečná podstata? S adventem jsou úzce spjaté i svátky světců, které, s výjimkou Mikuláše, v dnešní době poněkud opomíjíme. Pojďme si tedy připomenout, jak tuto krásnou předvánoční dobu trávili naši předci.
Pozn.: Článek o svátcích sv. Mikuláše, sv. Barbory a sv. Lucie, který na tento příspěvek navazuje, naleznete zde.


První adventní nedělí započínáme to pravé těšení se na Vánoce. V dnešní době asi většina z nás zapaluje svíčky na adventním věnci hlavně proto, aby si ukrátila čekání na Štědrý den. V církevní historii byl ale advent vnímán jako doba příprav na příchod Spasitele, během níž lidé rozjímali a postili se. Půst dle Starého zákona byl pokáním a vyjádřením zármutku pro zesnulé. pokání. V časech válek se lidé spojovali v jakési větší postní skupiny a věřili, že díky odříkáním jídla (a tělesných radostí) dojdou spasení. Nový zákon tento druh půstu odmítal a nabádal k němu jen jako k očistě těla. Křesťané se postili v pondělí, středu a v pátek, po celou dobu trvání adventu (přesně 40 dnů, tedy s příchodem svátku sv. Martina) se museli postit jen řeholníci. Tyto zásady se však v různých církvích a v průběhu historie měnily.

Adventní věnec: historie a symbolika

Možná vás překvapí, že je to poměrně mladá záležitost. Adventní věnec se objevil až v první polovině 19. století. První dochovaná zmínka pochází z roku 1838 z Mnichova. Teolog Johann Heinrich Wichern toho roku nade dveře sirotčince, který spravoval, na první adventní neděli pověsil dřevěný věnec, na který každý den upevnil svíčku. Ke dveřím rovněž postavil pokladničku, kam lidé mohli házet příspěvky pro opuštěné děti.
Mezi dvěma světovými válkami se tento zvyk rozšířil do dalších evropských zemí. Postupem času se dřevěné věnce dozdobovaly živými větvičkami jehličnanů, které symbolizovaly věčný život, jenž Spasitel přislíbil věřícím. Kruhovitý tvar věnce znamená věčnost.

Svíčky

Na věncích se začaly zapalovat až v 19. století. Tento zvyk se nejprve objevil v protestantských částech Německa, odkud se rozšířil i do dalších zemí.
Světlo svíček je označováno za Kristův plamen lásky, který má osvítit každého člověka. Co se volby jejich barvy týče, věřící dávají přednost fialovým nebo růžovým svíčkám. Fialová je liturgická barva, růžová pak značí radost z příchodu Ježíše Krista. -Tuto barvu měla i roucha oblékaná na mši o třetí adventní neděli. - Barvy svící na adventním věnci lze i kombinovat, v tom případě by měly být tři fialové a jedna růžová (ta by se měla zapalovat o třetí adventní neděli.

Adventní kalendář

Hezký dárek, který nejednomu dítku zpříjemní čekání na Ježíška. V době svého vzniku ale zdaleka nevypadal tak, jako vypadají dnešní adventní kalendáře. Předkem kalendářů se čtyřiadvaceti okénky,za nimiž se skrývá čokoládový bonbón, byla papírová vystřihovánka, která spatřila světlo světa roku 1908. Podnikavý Mnichovan Gerhard Lang vytiskl na své náklady dvojlisty, na nichž bylo 24 okének s básničkami a na druhé straně stejný počet obrázků. Kalendář nazval V zemi Ježíškově, a přesto, že v prvních letech s tímto novým obchodním artiklem nedosáhl větších úspěchů, dal základ tradici, která se drží dodnes.
Během druhé světové války se ale adventní kalendáře v Německu staly nástrojem vojenské propagandy. Namísto vánočních symbolů se na nich objevovali hrdinní vojáci, kteří byli nuceni trávit svátky na frontě. Výtěžek z jejich prodeje putoval na podporu vdov a sirotků po vojácích.


Svátky svatých

K době adventu patří i svátky světců. Z církevního hlediska se dělí na předadventní a adventní. K předadventním patří svátek sv. Martina (11. 11.) a sv. Kateřiny (25. 11.). K adventním se pak řadí čtvrtý prosincový den (Barbora), šestý (Mikuláš) a dnes již více méně zapomenutý svátek sv. Lucie (13. 12.). A protože letos připadá první adventní neděle na 29. listopadu, k adventním patří i svátek sv. Ondřeje (30. 11.).


Tradice vážící se k svátku sv. Ondřeje

V souvislosti s tímto svátkem se často hovořilo o tzv. svatoondřejské noci. Noc o svátku sv. Ondřeje byla považována za nejmocnější v roce, což pravděpodobně vycházelo z pohanského kultu démonů. Ti prý této noci vystupují z hlubin země, aby otevřeli brány krutým božstvům zimy.
Není tedy divu, že svatoondřejská noc patřila magii. Kdo se chtěl dozvědět něco ze své budoucnosti, zašel v tento den k bábě kořenářce, nebo k obecnímu pastýři, aby mu pověděli, co ho v dalším roce čeká. Věštilo se například za pomoci čtyř hrnečků, pod které se dala hrst hlíny ze hřbitova, ždibec čerstvě upečeného chleba, hřeben a prsten. Tazatel si vybral hrneček a čarovná věc pod ním mu prozradila, co pro něj bude nadcházející rok znamenat. Chléb značil majetek a bohatý život, prstýnek svatbu, hřeben nemoc a hřbitovní hlína neznamenala nic jiného než smrt.
Sv. Ondřej byl kromě zaříkávače zlých duchů považován též za patrona nevěst. Neprovdané dívky si tedy mohly přičarovat ženicha. Např. o půlnoci před svátkem sv. Ondřeje klepaly na kurník. Ozval-li se kohout, děvče do roka čekala svatba, slepice pak ohlašovala, že se zatím neprovdá. K tomuto svátku patřily i další zvyky, jako třesení bezem, vyhlížení tváře milého ve vodní hladině atp. Postupem času se ale přesunuly na Štědrý den.


O svátcích sv. Barbory, sv. Mikuláše, sv. Lucie a tradicích, které se k nim vázaly, se více dozvíte v jednom z dalších příspěvků. Chybět nebude ani recept na Mikulášské pusinky!


Pozn.: Inspirací a zdrojem informací pro sepsání tohoto příspěvku byla Malá encyklopedie Vánoc od Valburgy Vavřinové, vydané nakladatelstvím Libri v roce 2005.


Zdroj animovaných obrázků: www.gify.nou.cz

Tento článek můžete sdílet:
 


Komentáře

1 sl. Lenka sl. Lenka | Web | 29. listopadu 2009 v 9:03

Moc zajímavé povídání! Většinu těch věcí jsem ani nevěděla... ani to, že si dnes o půlnoci mám jít zaťukat na kurník... :-D
Vzhledem k tomu, že počasí je takové jaké je, tak mi to dnes na tu první adventní neděli ani nepřijde! :-)

2 Anna Anna | Web | 29. listopadu 2009 v 9:11

[1]: V té knížce, ze které jsem čerpala, je těch informací spousta, ale to tu nejde všechno sepsat :-)
A na kurník zaklepat nepůjdu, protože žádný nemáme :-D Leda korelám na klec, ale předpověď by mě mohla zklamat, tak se té věštby raděj zřeknu :-)

3 Zuza Zuza | Web | 29. listopadu 2009 v 10:10

Ahoj Aničko, je zajímavé jak se doba přizpůsobila. Obchodní řetězce z toho udělali pěkný kšeft. Dneska lidi tenhle čas využívají jen na nákupy.
Přeji hezkou neděli :-).

4 Anna Anna | Web | 29. listopadu 2009 v 10:17

[3]: Pravda, všechno je bráno konzumě...
My si to ale nenecháme pokazit a uděláme si atmosféru :-)
Taky přeji hezký zbytek dne :-)

5 Natty Natty | Web | 29. listopadu 2009 v 11:26

Krásnou neděli Aničko, jsem moc ráda, že jsi napsala tento článek a tím dala zase všem poznání, co vlastně advent je - pro nevěřící už mnoho je zapomenuto...nicméně, nejdůležitější ze všeho, co se v tento čas prožívá je vzájemná láska, pochopení a tradice, ať už je to věneček, svíčka, větvička na Barborku, Lucka :-)))...cesta vede ke stromečku, k rozzářeným očím dětí, očekávání a v neposlední řadě, vzpomínání...a tak bychom měli vzpomenout těch, jež už nejsou s námi, těch, jež nemají to štěstí, že budou pod stromečkem s rodinou...to všechno je také advent - pěkný den :-)

6 Anna Anna | Web | 29. listopadu 2009 v 11:30

[5]: Natty, to jste napsala moc hezky :-) Je pravda, že u nás každá ta svíčka na adventním věnci hoří za někoho, kdo už tu s námi není. A každý Štědrý večer vzpomínáme a říkáme si, jak by to bylo krásný, kdyby s námi aspoň na chvíli ti lidé mohli pobýt.

7 Eva* Eva* | Web | 29. listopadu 2009 v 17:02

Já si dnes zapálila taky svíčičku :D

8 Iva Iva | Web | 29. listopadu 2009 v 17:10

Dík za poučení, je to zajímavé, spoustu věcí jsem nevěděla. Ale Natty to napsala tak krásně, že nebudu vymýšlet, co ještě napsat a budu s ní vřele souhlasit. Hezký večer.

9 Jarka Jarka | Web | 29. listopadu 2009 v 18:19

Aničko, díky za článeček, některé věci jsem znala, ale i spoustu nových jsem se dozvěděla. Zaujalo mě povídání o svíčkách a příští rok dám určitě tři fialové a jednu růžovou, bude to určitě hezké i na pohled. Jen si musím někam napsat, že ta růžová se zapaluje jako třetí!!

10 fukcarinka fukcarinka | Web | 29. listopadu 2009 v 19:27

Od paní Vavřincové jsem Aničko často četla články v Krásné paní.Mám od ní též modlidbu napsanou,dnes jsem ji vnukům předříkala.Nejsem věříci ale nezdráhám se dětem jisté zvyky předat.

11 Anna Anna | Web | 29. listopadu 2009 v 19:32

[9]: To bude opravdu zajímavé, možná bych si tu variaci taky vyzkoušela :-)

[10]: Tak to je hezké :-) Já od ní znám jenom tuhle knížku a moc se mi líbí.
Jinak, babička mi taky předčítala modlitbičky, ještě po ní mám schovaných pár kartiček s obrázky a modlitbami. Tuším, že je kdysi prodávali na poutích.

12 Janah Janah | Web | 29. listopadu 2009 v 20:47

To s těmi svíčkami jsem netušila, a napadá mě, jestli se to občas nenahrazovalo barevnou mašlí na té 3. svíčce - přece jen dříve byly svíčky spíše bílé.Několikrát jsem to i viděla, ale považovala jsem to za ozdobu...

13 Anna Anna | Web | 29. listopadu 2009 v 20:53

[12]: Přiznám se, že to mě nenapadlo... Ale je to docela dost dobře možné.

14 babi Maňasová babi Maňasová | Web | 29. listopadu 2009 v 22:53

Aničko, díky za pěkný článek, taky jsem spoustu věcí nevěděla. Ještě že máme internet a můžeme si ty poznatky předávat. Jinak, pochvaly už byly všechny řečeny, musela bych se opakovat, takže přeju dobrou noc.

15 Marie Marie | Web | 29. listopadu 2009 v 22:56

Hezky napsané a věneček je vydařený... Přeji Ti Aničko klidné a pokojné prožití adventního času.

16 Jarka Jarka | Web | 30. listopadu 2009 v 17:37

Nepodařilo se mi odeslat komentář, tak tě jen rychle pozdravím a napíšu, že se těším na betlémy. Snad to teď vyjde.

17 Lucka Lucka | Web | 30. listopadu 2009 v 21:27

Safra, pozdě! Ke kurníku už teď vyrážet nebudu...:-D
A s tou hlínou...jé, to bych se bála, tu bych si určitě vytáhla a pak bych nestála celý rok za nic!
Moc pěkný článek! :-)

18 Natty Natty | Web | 1. prosince 2009 v 16:05

Ahojky Aničko, tak se koukám na tvojí nástěnku, jak hezky jí máš vyzdobenou - mám přesně tu samou velikost nad PC a ty krásné větvičky tam musím ještě dodat :-)zatím tam mám sušenou levanduli, kterou mi darovala dcera. Jinak ti držím palečky, aby jsi udělala všechny zkoušky a mohla se radovat z vánoční pohodičky :-)

19 Anna Anna | Web | 1. prosince 2009 v 16:33

[18]: Levandule... To Vám to tam musí nádherně vonět :-)
A děkuju za přání :-)

20 Anna Anna | Web | 1. prosince 2009 v 16:34

[17]: Lucko, taková skepse ;-) Co třeba příští rok upéct chleba a dát ho pod všechny čtyři hrníčky? :-D

21 Jarka Jarka | Web | 1. prosince 2009 v 17:56

Aničko, tak jsem se nadchla těmi adventními svíčkami, že jsem úplně přehlídla tvojí nástěnku! Máš ji moc pěknou a je vidět, že neslouží jen pro dekoraci, ale má i praktické použití, vidím tam nějaké poznámky!!

22 Anna Anna | Web | 1. prosince 2009 v 18:39

[21]: Už jsem si říkala, že asi za moc nestojí, když si jí Jaruška nevšimla ;-)
Praktické využití má hlavně co se studijních povinností týče, ale kupovala jsem si ji s tím, že chci, aby na ní bylo i něco hezkého. Na jejím místě jsem léta měla hezký kočičí plakát, ale ten se utrhnul. Chtěla jsem ho nahradit něčím stálejším :-)

23 vik vik | 1. prosince 2009 v 19:50

Já byl dneska v obchodě, že si koupím právě takový ten čokoládový adventní kalendář pro radost, ale neměli. Jako dítě jsem měl tyhle čokoládky hrozně rád a vždycky jsem se těšil, až budu moct vyloupnout další okénko. :-)

24 fukcarinka fukcarinka | Web | 1. prosince 2009 v 20:04

Aničko úklid nepřehánět,taky odpočívat.Něco dobrého malinko upéct,projít se ,pokochat předvánoční výzdobou a do teploučka domů.

25 Gandelion Gandelion | Web | 2. prosince 2009 v 8:12

Krásnej článek!
Zase jsem chytřejší ;-)

A na adventní kalendář jsem letos málem zapoměla. Dodělávala jsem ho až včera večer, když byli kluci ve vaně :-o
Ale i tak byli nadšení :-D

26 Jarka Jarka | Web | 2. prosince 2009 v 18:07

[22]: Jo Aničko, nástěnka je určitě hezčí a hlavně praktičtější než plakát s kočičkama. Nenápadně se rozhlížím u nás doma, jestli by se k nám taky nějaká nevešla!

27 Marie Marie | Web | 2. prosince 2009 v 22:35

Hezký pozdní večer Aničko. Jestli Tě můžu poprosit, tak mi prosím tykej, jsem sice o nějaký ten pátek starší, ale myslím si, že na tom zas až tak moc nezáleží. Knížka se jmenuje: ČESKÉ ZVYKY A OBYČEJE a autorem je: ALENA VONDRUŠKOVÁ. Dostala jsem jí letos od manžela k narozeninám, ale vzpomínám si, že mi jí objednával přes internet. V knihkupectví jsem jí neviděla ani nepamatuji. Přeji Ti, aby si jí sehnala,protože vážně stojí za to.

28 coach bags outlet coach bags outlet | E-mail | Web | 17. září 2011 v 14:20

government was unable to predict, plan against or prevent,” the defense lawyers wrote. They contended that the se

29 Chanel Outlet Chanel Outlet | E-mail | Web | 21. září 2011 v 5:41

Exquisite lady handbag and bag

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama