Jak Josef Lada ke kreslení přišel

19. prosince 2009 v 11:04 | Anna |  Dvorana osobností

Josef Lada, jeden z předních představitelů moderního výtvarného umění, to na cestě za kariérou kreslíře neměl vůbec jednoduché. Přesto si však umínil jít za svým snem a nakonec dokázal všem, kdo mu nepřáli a nevěřili, že má talent nejen kreslit, ale svými obrázky i potěšit. 17. prosince uplynulo 122 let od jeho narození, a tak se sluší věnovat mu skromnou vzpomínku.

Jak to všechno začalo

Josef Lada, v okolí známý jako Pepík Ševců či Mlejnečkův Jozka, se narodil v Hrusicích v chudém ševcovském domku o jedné místnosti s hliněnou podlahou. Už odmalička jeho umělecké cítění ovlivňovaly různé podněty z okolí; od vyprávění sousedů o strašidlech, přes malebnou krajinu prostředí, v němž vyrůstal, až po lidové písně, které slýchával od starších sourozenců a které v něm podněcovaly ty nejkrásnější představy.


"Všechno mi bylo tajemné, podivné, bájné, a přece jsem to dětství prožil tak reálně na tak malém kousku země, kolem kachlových kamen a na peci za nimi. Kouzelné mi však připadalo vše, co jsem viděl oknem: stromy obalené bělostnými květy, později ovocem, i v zimě zase holé, zapadlé v závějích sněhu. Má fantazie byla podněcována vším, co jsem viděl i slyšel." Josef Lada

Každý z těch zdánlivě drobných detailů pak našel místo na jeho obrázcích. Každá Ladova kresba je de facto zachycením jeho vzpomínek na dětství a obyvatele Hrusic.Jak uvedl ve své biografii Kronika mého života, ke kreslení tíhnul od útlého dětství. Jakmile se mu do ruky dostal kousek čistého papíru, hned jej pokryl vlastními kresbičkami. V poměrech, v jakých jeho rodina žila, byla o papír nouze, a tak si docela dobře vystačil s balícím papírem, okraji novin, ve škole pak s deskami sešitů. Protože si rád prohlížel vojenské kalendáře, kreslil ponejvíc vojáky a slavné bitvy.

Postupem času se dostal i ke kreslení zvířat, stavení a později dokonce celých měst. Po okolí se brzy rozkřiklo, jak hezky Pepík maluje, a proto za ním občas někdo přišel, aby mu udělal třeba portrét. Za svá díla dostával i odměny - pochopitelně ponejvíc v naturáliích, ale když za podařenou kresbu dostal nějaký ten krejcar, hned si za něj koupil nové papíry a tužky. Kreslení se mu stávalo hotovou vášní.Kreslení bylo i Ladovým nejmilejším předmětem ve škole. Brzy ho však omrzelo, protože se omezovalo jen na trénování rovných čar. Jeho talentu si naštěstí brzy všiml i farář Josef Růžička, který byl sám kreslířem. Zval Josefa k sobě na faru a zadával mu obkreslovat obrázky různé obtížnosti. Jenže roku 1900 byl Růžička přeložen do jiné obce a Josef Lada tak ztratil dobrého učitele.

Když přišel čas, kdy se měl Josef začít učit nějakému řemeslu, přál si otec, aby si vybral povolání, které bude mít spojitost s jeho talentem a zároveň ho uživí. Zklamalo ho zjištění, že na to, aby se syn mohl stát uznávaným umělcem, bylo by zapotřebí drahých škol. Našel mu tedy učení v Praze u jistého pana Petránka, malíře pokojů a divadelních kulis. V Josefovi zahořel plamínek naděje, že se přece jen k uměleckému malování dostane, a těšil se, až mu mistr zadá zhotovit divadelní kulisu. Sklízel však jen výsměch a dostával podřadné úkoly, které ho fyzicky i psychicky vyčerpávaly. Rozhodl se tedy učení opustit. Rodiče jeho rozhodnutí přijali s pochopením.

Josef Lada si brzy našel jiné učení - knihařinu. Práce kolem knih ho velmi bavila a měla vliv na jeho další umělecký rozvoj, protože se skrze ní seznamoval s novými autory a malíři. Často se mu do rukou dostávaly obálky knih, které zhotovovali přední čeští malíři. Nepřestával přitom snít o vlastní umělecké kariéře.

Rozhodl se, že při učení zkusí své štěstí u přijímacích zkoušek na uměleckoprůmyslovou školu. Přijat byl ale až na třetí pokus; po prvním přijímacím řízení byl odmítnut z důvodu nedostatečného předchozího vzdělání a po druhém jej nepřijali ani přesto, že měl za sebou přípravný kurz. Skutečným důvodem, proč Josef Lada nebyl na školu přijat, byl zřejmě fakt, že jeho zájem byl čistě umělecký, bez naděje, že by nabyté znalosti později nějak řemeslně uplatnil. Proto při třetím pokusu do přihlášky uvedl, že chce být malířem v uměleckém závodě a přiložil výuční list knihaře. A byl přijat.

Školou byl ale zklamán. Nelíbilo se mu nekonečné obkreslování podle šablon a dušení umělecké individuality. Studia tak po řádném promyšlení opustil. Hledal uplatnění v různých časopisech a přestože se často potýkal s výsměchem a neuznáním, jeho humoristické kresby přijímalo hned několik časopisů, jako např. Máj, Švanda dudák, Veselá Praha, Chuďas, Nový Neruda (později přejmenován na Svítilnu) či Karikatura (zde se Lada seznámil s Jaroslavem Haškem).Netrvalo dlouho a i přes všechny těžkosti, které zpočátku Josefu Ladovi bránily v rozletu , se jeho kariéra začala slibně rozvíjet. Už si nemusel odtrhovat od úst, aby vyšel s nevalnými honoráři, protože jeho obrázky v některé z redakcí vždy přijali. Dokonce jich několik vyšlo i v zahraničních časopisech (např. ve vídeňském Die Muskete či turínském Pasquino). To bylo roku 1910, kdy mimo jiné vydal svou první knížku pro děti. Moje abeceda, jak se kniha lidových říkadel opatřených jeho kresbami jmenovala, byla kritikou přijata velmi kladně a nejinak tomu bylo i u dalších titulů, které vbrzku následovaly.

Charakteristické Ladovy obrázky


Jedni mu vytýkali výstřednost, jiní, že napodoboval Alše. Aleš byl skutečně jedním z jeho největších vzorů, jak ale sám Lada říkal, vzor má umělec mít, aby měl stále snahu vyrovnávat se lepšímu. Musí však do kresby dát hlavně sám sebe.

Humorné obrázky a karikatury začal kreslit zejména proto, aby o sobě dal nějak vědět. Oprostil se tedy od svých náladových kreseb, v nichž se tak jako tak necítil ještě zcela kovaný, a pustil se do jednoduchých dílek pro časopisy, přestože s tímto druhem umění nebyl zcela seznaný. "Neznalost jazyka v oněch časopisech mi nevadila," píše k tomu ve své kronice. "Toužil jsem jen vědět, jak si různí kreslíři počínají při rozvrhování plochy, jak vyjadřují různé psychologické stavy a situace a jakými kresebnými prostředky toho docilují."


Na vlídný a veselý výraz obrázků dbal především v literatuře pro děti. Té současné vytýkal zejména bezohlednost vůči dětskému vnímání a vidění reality. Dával si za úkol, aby jeho obrázky byly barevné a poutavé a hlavně, aby na nich nebylo nic, co by děti děsilo. I z toho důvodu naslouchal kritice malých čtenářů a pokud u nich některý obrázek 'neprošel', v příštím vydání knížky jej vynechal. "Kreslíř dětských knížek, podle mých zkušeností, nesmí přehlížet dětský úsudek o svých kresbách."

Jak sám Josef Lada napsal, obrázky nevnímal jen jako pouhý sled čar, ale jako melodii. Byl silně ovlivněn texty lidových písní a dojmy a výjevy, které si s nimi spojoval. Přál si, aby jeho kresby stejně působily i na ostatní, aby z nich cítili náladu a nevnímali je jen jako zachycení reality. Dá se říct i bez nadsázky, že se mu to podařilo. Jeho obrázky dodnes učarovávají malým i velkým a dýchají na ně jakýmsi nepopsatelným kouzlem, jako kdyby z nich dodnes dýchaly veškeré dojmy, sny a vzpomínky, které do nich autor vkládal.

V přitažlivosti k malování vždy cítil jistou osudovost. Proto nedbal na posměšky okolí a nepřejícnost závistivců a šel za svým snem. Díky houževnatosti, s jakou se postavil všem překážkám, kterému život na cestě za jeho cílem postavil, má dnes česká umělecká historie osobnost, jejíž dílo bude národu (a nejen jemu) po staletí učarovávat krásou, laskavostí a pravdivostí zachyceného.* * *

Zdroj článku: Josef Lada - Kronika mého života (Knižní klub, Praha 2007)
Zdroj obrázků k článku: 1. - www.centralbohemia.cz, 2. - hrusice.pragmatic.cz, 5. - 3.bp.blogspot.com, 6. - skubi.cz, 3., 4., 7. - stolní kalendář J. Lada - Na senách (Riosport-Press, Praha 2005).Tento článek můžete sdílet:
 


Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 19. prosince 2009 v 11:41

Aničko to bylo krásné povídání! Lada neměl lehký život, ale šel si vlastně od dětství za svým a vyplatilo se! Jeho ilustrace knížek jsou nádherné a jeho zimní obrázky ty nejhezčí jaké znám.

2 Anna Anna | Web | 19. prosince 2009 v 12:18

[1]: Ahoj Jaruško, celá ta jeho biografie je krásná, hlavně, když vzpomíná na dětství a příhody, jaké slyšel vyprávět. Člověk se u toho dost zasměje :-)

3 vik vik | 19. prosince 2009 v 13:13

Ahoj Aničko,
krásně jsem si početl. Muselo dát práci, sepsat tohle všechno :-) Ladovy obrázky jsou opravdu nezaměnitelné. Jako malý jsem kdysi pod vánočním stromečkem našel stolní kalendář plný Ladových obrázků. Hrozně se mi líbil.

4 Anna Anna | Web | 19. prosince 2009 v 13:21

[3]: Já už těch Ladovských kalendářů taky měla spoustu, na rok 2010 mám taky :-) Jeho obrázky přímo miluju a třeba takový Mikeš je můj favorit mezi kocoury :-D
Sepsat to dalo práci, ale zase jsem si přitom hezky početla :-)

5 Vlasta Vlasta | Web | 19. prosince 2009 v 17:34

Pohlednice Josefa Lady jsou ty nejvánočnější ze všech. Dvě jsem si dokonce vyšila jako obrázky. Přeju krásný zachumelený zbytek víkendu :-)

6 Romi Romi | Web | 19. prosince 2009 v 18:39

Aničko, pana Ladu mám ráda od dětství. To jak maloval a jeho zfilmované a animované pohádky. Mám doma plno obrázků z kalendářů,ale nemám je kam pověsit..Přeji ti krásný večer!

7 Eva* Eva* | Web | 19. prosince 2009 v 19:23

Ahoj Aničko, mně připadají Ladovy pohlednice úplně nejkrásnější a když byla dcera malá tak jsme pořád dokola četly spolu leporela a říkanky ilustrované panem Ladou a koukaly na večerníčky s kocourem Mikešem. Je to i kousek mýho mládí. :-)

8 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 19. prosince 2009 v 20:37

Moc pěkné vyprávění,také každé vánoce kupuji pohledy s obrázky pana Lady.Knížky s jeho ilustracemi se mě líbí už od dětsví.

9 Lytchi Lytchi | Web | 19. prosince 2009 v 20:50

Ale na mě to fakt dýchá jeho dobou..díky, že jsi mi Ladu tímto článkem připomněla, zvláště pak v tomto čase;)

10 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 20. prosince 2009 v 6:56

Dobrý den Aničko,díky - velmi pěkně napsaný článeček o panu Ladovi. Pavel

11 Jarka Jarka | Web | 20. prosince 2009 v 12:21

Ahoj Aničko, přeji krásnou mrazivou a slunečnou neděli. Po obědě by to chtělo opravdu na procházku s foťákem, jsem zvědavá jestli nalovíš tak krásné obrázky jako dokázal namalovat pan Lada!!

12 Natty Natty | Web | 20. prosince 2009 v 12:22

Krásnou zlatou neděli Aničko - vybrala jsi moc pěkné povídání v tento vánoční čas a Ladovy obrázky určitě k vánocům patří - myslím, že není nikdo v naší maličké Zemi, kdoby jeho obrázky neznal - přeji Tobě i celé rodině krásnou neděli :-)

13 Anna Anna | Web | 20. prosince 2009 v 12:47

[11]: Děkuju, Jaruško :-) Fotky nic moc, nějak jsem neměla příležitost fotit, protože jsme spěchali domů do tepla :-D

[12]: Právě, že mi to téma při pohledu na jeho zimní obrázky přišlo adekvátní :-) A on se náhodou i takhle hezky před V8noci narodil.

14 iva221 iva221 | Web | 20. prosince 2009 v 19:38

Aničko, moc hezké povídání. K dnešní, zachumelené a mrazivé neděli,  přesně to pravé. Mám moc ráda ty jeho kouzelné, hlavné zimní obrázky s hradem nebo kostelíkem na kopci.

15 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 20. prosince 2009 v 21:06

Kocour Mikeš nemá chybu!

16 Anna Anna | Web | 21. prosince 2009 v 8:37

[15]: Správně :-) Zrovna jsem ho dokoukala na CSmini.

17 Marie Marie | Web | 21. prosince 2009 v 15:38

Ahoj Aničko.
Tak tímlhle článkem jsi mě moc potěšila. Obrázky od pana Lady mám moc ráda, a vyprávění jeho životního příběhu je víc než zajímavé. Děkuji Ti.

18 Anna Anna | Web | 21. prosince 2009 v 16:47

[17]: Maruško, to mě moc těší :-)
Tomu, kdo má Ladu opravdu rád jako já, tu Kroniku mého života doporučuji k přečtení. Asi se opakuju, ale je to vážně kouzelná kniha a hlavně se u toho člověk i zasměje. Pan Lada byl tak trochu i rošťák :-)

19 babi Maňasová babi Maňasová | Web | 21. prosince 2009 v 20:20

Aničko, to bylo krásné povídání o panu Ladovi. Jeho obrázky mám taky moc ráda.

20 Marie Marie | Web | 23. prosince 2009 v 10:18

Aničko, přeji Ti krásné a pohodové Vánoce.

21 Jarka Jarka | Web | 23. prosince 2009 v 17:21

Aničko moc děkuji za přání. Tobě také přeji hezké a klidné Vánoce!!

22 vik vik | 23. prosince 2009 v 17:48

Děkuju Aničko za přání. I já Tobě přeju Štědrý den plný dobrot, legrace a dárečků. :-)

23 Anna Anna | Web | 23. prosince 2009 v 17:56

:-) všem čtenářům mockrát děkuji za krásná přáníčka a samozřejmě taky přeji šťastně prožité svátky a hlavně úspěšný a pohodový nový rok!

24 Lucka Lucka | Web | 23. prosince 2009 v 18:04

Nádhera! Musím říct, že josef Lada u nás frčí! :-)
Aničko, také ti přeji krásné Vánoce. Hlavně klídek a pohodičku.

25 Romi Romi | Web | 23. prosince 2009 v 18:39

Milá Aničko přeji ti krásné a pohodové vánoce plné zdraví a lásky:)

26 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 23. prosince 2009 v 21:14

Aničko pohodičku a zdravíčko ti přeji.

27 Miru Miru | Web | 24. prosince 2009 v 9:01

Milá Aničko, přeji Tobě i Tvým nejmilejším pohodové Vánoce.. a jsem ráda, že písnička u mě přišla vhod:) ..já Sinatru mám moc ráda, tu českou verzi znám taky.. ahoj

28 Eva* Eva* | Web | 24. prosince 2009 v 9:34

Aničko, taky přeju krásné, pohodové Vánoce a do Nového roku jen to nej!!!

29 Marek Marek | 10. ledna 2011 v 20:52

[7]: Lada je nula :D

30 Chanel Purses Chanel Purses | E-mail | Web | 26. srpna 2011 v 4:59

it's very goodbring either the greatest happiness or deepest despair; can transfer knowledge from teacher

31 gucci handbags gucci handbags | E-mail | Web | 31. srpna 2011 v 10:46

With the move, Samsung enters an already crowded mobile messaging market, which telecoms carriers fear will hit revenue from profitable text messaging services.

Apple plans to roll out iMessage, enabling the millions of iPhone and iPad users to send messages to one another over the Internet at no cost, and RIM aims to leverage the popularity of its BlackBerry Messenger with a new music service.

32 Chanel Outlet Chanel Outlet | E-mail | Web | 13. září 2011 v 5:55

This post bring a big surprise for me.I like those shell house.And i hope it is become the truth one day and i can live in it.

33 coach bags outlet coach bags outlet | E-mail | Web | 17. září 2011 v 14:04

government was unable to predict, plan against or prevent,” the defense lawyers wrote. They contended that the security

identify the product in order to

34 coach bags outlet coach bags outlet | E-mail | Web | 17. září 2011 v 14:22

government was unable to predict, plan against or prevent,” the defense lawyers wrote. They contended that the se

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama