Leden 2010

Sebastião Salgado nechce jenom fotit... (1. část)

29. ledna 2010 v 9:18 | Anna |  Dvorana osobností

Do Dvorany osobností bezesporu patří i světoznámý fotograf Sebastião Salgado. Jeho fotografie nejsou zajímavé pouze po obsahové stránce, ale i svým vnitřním sdělením. V první části vás nejprve seznámým se Salgadovým životem, abych dala do souvislostí jeho životní osudy a dala vám tak možnost lépe pochopit, proč dělá to, co dělá a co svou prací chce říct.

Štvanec IRA

22. ledna 2010 v 7:44 | Anna |  Recenze
Toto je skutečný příběh člověka, který riskoval vlastní život, aby zachránil nevinné.

Děj se odehrává v Belfastu v letech 1987-1991. Dvaadvacetiletý Martin McGartland (Jim Sturgess) je zajat britskou tajnou službou a dostává nabídku od agenta Ferguse (Ben Kingsley), aby pronikl do IRA a stal se mu informátorem. Martin nabídku přijme a díky jeho práci se daří zachránit životy lidí, které si IRA vybrala za oběti. Sám přitom denně riskuje, že bude prozrazen a nemilosrdně popraven.

Tento článek odkazuje na mou recenzi publikovanou Webmagazínem Rozhledna. Chcete-li si přečíst její pokračování, klikněte sem.

Břetislav Rychlík: dokumentarista - pravdoláskovec

15. ledna 2010 v 19:05 | Anna Burdová |  Dvorana osobností

Jiří Peňás o něm s humorem napsal, že je to kverulant, rozvratník, potížista, pravdoláskovec a sepisovač petic (své o tom jistě ví Jiří Čunek, na kterého podal trestní oznámení za vystěhování vsetínských Romů). A přitom člověk, který by měl možnost se s Břetislavem Rychlíkem na chvíli setkat jako já, zřejmě by taktéž dospěl k názoru, že je to správný moravský strýc. V neposlední řadě je to ale významná osobnost českého dokumentu a režie.


Hora Říp

8. ledna 2010 v 13:15 | Anna Burdová |  Moje fotoalbum
Jaroslav Seifert , držitel Nobelovy ceny za literaturu, dokázal dát veškerou svou lásku k vlasti a obdiv k její kráse do svých veršů. Já básnit neumím, a tak se omezím jen na fotografování, i když ani to neovládám tak mistrně, jako Jaroslav Seifert vládl veršům.