Únor 2010

Češi zase chvíli budou vlastenci. Díky, Martino Sáblíková!

25. února 2010 v 15:56 | Anna Burdová |  Názor(ně)
Rychlobruslařka Martina Sáblíková si ve Vancouveru vybojovala druhou zlatou medaili (třetí ve své kariéře). Média nešetří superlativy a Češi v euforii zase nabývají národního cítění. Sportovci jsou dnes zřejmě jediným hnacím motorem naší národní hrdosti.

Tichý zloděj jménem osteoporóza

19. února 2010 v 17:13 | Anna Burdová |  Články
Osteoporóza je závažné onemocnění, při němž dochází k úbytku hmoty kostí a narušení jejich architektury. Důsledkem můžou být nepříjemné bolesti a v neposlední řadě i zlomeniny (mnohdy i bez úrazu), které se velmi těžko léčí. Dá se této nemoci předcházet? A co ji vůbec zapříčiňuje? Odpověď jsem hledala v příručce určené pacientům, kterým byla tato nemoc diagnostikována.

"Piráti" bojují za dodržování lidských práv

12. února 2010 v 7:15 | Anna Burdová |  Články
Zabavování laptopů, MP3 přehrávačů a mobilních telefonů na hranicích, odpojování uživatelů od internetu či spoluodpovědnost poskytovatelů internetového připojení za porušování autorských práv uživatelem - to je jen zlomek z navrhované mezinárodní dohody ACTA, jejímuž přijetí chtějí zabránit pirátské strany z celého světa, včetně té české.

Navrhovatelé ACTA usilují především o zamezení růstu celosvětového obchodu s padělaným zbožím a nelegálního šíření děl chráněných autorskými právy (týká se tedy nejen filmů a hudby, ale i léků, oblečení, kosmetiky, autodílů atd.). Vzhledem k tomu, jak často se o porušování autorských práv hovoří, se chystaná dohoda může zdát přiměřená. ovšem navrhovaná opatření se staví do opozice vůči současnému právnímu rámci (ne-li celosvětovému, pak minimálně evropskému).


Tento článek odkazuje na mou recenzi publikovanou Webmagazínem Rozhledna. Chcete-li si přečíst její pokračování,
klikněte sem .
Tento článek můžete sdílet:

Sebastião Salgado nechce jenom fotit... (2. část)

5. února 2010 v 7:15 | Anna |  Recenze
Jeho cílem je upozornit na jisté společenské problémy. Skrze impozantní fotografie, které přirozeně zachycují skutečnost, se mu to daří. Je ale přípustné, aby fotografie, jež zachycují něco tak závažného, jako je například lidské utrpení, byly označovány za krásné?