Jeden zloděj a příliš mnoho náhod

26. března 2010 v 8:58 | Anna Burdová |  Z mého šuplíku
V poslední době jsem to tu odbývala jen fotografiemi. Abych udělalamalou změnu, poctím dnes své čtenáře povídkou.


Arnošt se nervózně podíval na hodiny na displeji svého mobilu, už nejmíň po dvanácté během posledních šesti minut.
Do půlnoci zbývala čtvrthodina. Arnošt sprostě zaklel. "Ten blbej čas vůbec neutíká. A ještě k tomu kyksne to debilní topení..."
Promnul si zkřehlé ruce a dýchl si do dlaní. Venkovní teplota se pohybovala patnáct stupňů pod bodem mrazu a foukal ledový vítr. V autě byla teplota o pár stupňů vyšší, ale to jen díky tomu, že v něm Arnošt už dvacet minut rozčileně funěl a kouřil jednu cigaretu za druhou (teda dokud se mu dařilo ze zapalovače vykřesat plamen).
Ještě jednou po stávkujícím zapalovači sáhl, ale když se plamen ani tentokrát neobjevil, mrštil s ním vztekle na palubní desku a doprovodil to trochou peprných nadávek.
"Že jsem se na celej ten podnik nevybodnul," spílal si polohlasně a opět na mobilu zkontroloval čas.
Co mohlo, to se dneska podělalo. Jako kdyby nestačilo, že ho Franta, jeho parťák, nechal ve štychu. Ráno mu volal, že do toho nejde, že stará na večer pozvala nějaký hosty a kdyby odešel z baráku, tak že by mu zase udělala virvál. "Hele, mě to fakt hrozně mrzí, Arny, ale tohle jsem nemohl tušit. Posunem to na jindy, jo?"
"Houby posunem, dneska to musí bejt!" řval na Frantu v duchu Arnošt a měl vztek, že ho v tom kámoš nechal. Dobře věděl, že Maruna nepozvala žádný hosty, to byla jenom jeho trapná záminka, aby se z toho vyvlík. Je to srab!
Když se Arnošt vyvztekal, napadlo ho, že je vlastně dobře, že to Franta odřekl. Aspoň se s ním nebude muset dělit napůl. A stejně - je to takovej vůl, ještě by něco zvoral a celý by se to potentovalo.
Arnošt si znovu promnul zkřehlé ruce. Když tak nad tím vším přemýšlel, vztek ho opouštěl. Představa snadno vydělanejch peněz, poplacenejch dluhů a možná nějaký tý dovolený nebo noci v bordelu přebila všechno ostatní, dokonce i tu nervozitu z první vloupačky.
Vlastně ani neměl proč být nervózní. Obhlížel to tu přece už několikrát a všechno měl dobře zmapovaný. Policajti to tu objížděli vždycky kolem desátý, pak před jedenáctou a v půl dvanáctý (a po půl dvanáctý je viděl projet, takže poslední obhlídku maj za sebou). Dokonce už si i pamatoval, která z holek má na daný benzínce kdy službu. Dneska tam je ta divná tlustá zrzka, co mluví, jako kdyby měla přeraženej nos, a na srandovně malým a pihatým nose jí seděj brejle se sklama tlustejma jak dno půllitru. Vybral si dobře, ta ho určitě nepozná a nebude schopná jakýkoliv tý... jak to řiká Franta... "rezistence"! - Franta často používá tyhle cizí slova, protože kouká na ty nedělní pořady s politikama a leccos z nich pochytí.
Čas se konečně trochu pohnul. Hodiny na displeji mobilu ukazovaly 23:55. To byla Arnyho chvíle.
Sáhnul po klíčku v zapalování a otočil jím. Stará favoritka nejdřív jenom párkrát zakašlala a nechtěla chytit. "Sakra, přece mě teď nenecháš ve štychu!" bouchal pěstí do volantu, když auto ne a ne nastartovat. V duchu viděl, jak přijíždí k benzínce a na prosklených dveřích visí cedule s nápisem ZAVŘENO. Motor ale naštěstí po pár dalších pokusech naskočil.
Arny umě vyklouzal na hladkých letních pneumatikách ze záhybu polní cesty, kterou odpoledne ujezdili myslivci traktorem, když vezli zásoby do krmelců. Favoritka chvíli tancovala na hladkém povrchu a smýkala sebou ve vyjetých kolejích, ale za chvíli už vyjížděla na suchou silnici. V dálce, hned pod svahem u výjezdu z dálnice, svítila benzínová pumpa a  v ní pokladna plná chechtáků...
Arnoštovi se chtělo řvát radostí, když si představil, jak si cpe prachy do igelitky. Už kolikrát s Frantou přemejšleli (nebo, jak by řekl Franta, polemizovali) nad tím, kolik tam můžou vydělat. Je to hned u dálnice, aut tam bejvá docela dost... Nebude to málo A hlavně ne při pátku, kdy se tu zastavujou kamioňáci na odpočinek a Pražáci, co jezděj k příbuznejm. No, teď v zimě to bude slabší, ale když to dneska vyjde, může se to zkusit ještě na jaře.
Konečně byl na místě. Zaparkoval u stojanu a z přihrádky vytáhl punčochu a pistoli (tedy jen maketu, ale toho si snad ta brýlatá nevšimne). Punčochu si zatím nenatáhl přes hlavu, aby nevzbudil podezření. Nejdřív si chtěl v klidu natankovat plnou, a teprve pak jít na věc.
Hodiny nad vchodem k pokladně ukazovaly 23:58, ideální čas. Zavřít nemůžou, protože je tu ještě zákazník, a zároveň sem dvě minuty před zavírací dobou nikdo tankovat nepřijede.
Arnošt v klidu natankoval plnou nádrž. Pak se vrátil do auta, aby si natáhl punčochu a vzal si "zbraň".Dveře od auta nechal otevřená, aby nevzbudil zdání, že chce ujet bez placení. Takhle to vypadalo, že si šel jen pro peněženku.
Než vystoupil z auta, zkontroloval, že má klíčky v zapalování, aby hned po akci mohl z místa ujet. Všechno se zdálo v pořádku, opustil tedy vůz a rozeběhl se ke dveřím čerpací stanice.
Když vběhl mezi regály a namířil si to k pokladně, musel si ještě v běhu poupravit punčochu na hlavě. Začala se mu nějak vytahovat nahoru a vadila mu přes oči. Ještě by se o něco mohl přerazit.
Pak konečně stanul u pokladny. Když viděl svou napřaženou ruku, ve které držel zbraň, a oči pokladní, dvakrát zvětšené  strachem a k tomu desetkrát tlustými skly brýlí, cítil se jako Billy Kid.
"Dej sem prachy, krásko!" zabručel koketně na pokladní, notně posílen svým náhle nabytým sebevědomím. Dívka se na něj chvíli vytřeštěně dívala, a pak stočila pohled kamsi stranou. Arny pohlédl stejným směrem, tedy do úzké uličky mezi  regálem, mrazícím pultem a přihrádkami s bonbony, žvýkačkami a prezervativy. Stál tam druhý muž s punčochou na hlavě a třesoucí se zbraní v nejisté ruce.
Arnošt v první chvíli zpanikařil a nevěděl, jestli má vzít nohy na ramena a nechat hotovost kolegovi, nebo zachovat pózu machra a zahnat konkurenta do úzkých. Když viděl, jak je jeho protivník nejistý, zvolil druhou variantu.
Namířil zbraň na druhého zloděje a zařval: "Vypadni, tohle je můj flek!"
Kolega se rozklepal, div neupustil zbraň, ale pak si dodal odvahy a řekl nepřirozeně hlubokým hlasem: "Tak to teda ne, tenhle vejdělek je primárně určenej mě!"
Arnošt na zloděje zůstal civět. "Co to kecáš?"
Ale v tom ho jeho soupeř praštil do ruky a vyrazil mu zbraň. Ta si s plastovým zacvakáním párkrát poskočila po zemi a Arnošt byl nucen se pro ni sápat pod regál.
Druhý zloděj namířil pistoli na pokladní a poručil jí naházet hotovost do igelitové tašky. Když měl pocit, že už v pokladně nic není, vytrhl jí přes pult tašku z ruky a rozeběhl se s ní k východu. Přitom šlápl na ruku Arnoštovi, který se právě ztěžka stavěl na nohy.
"Ježíš, sorry...!" omluvil se ještě zloděj Arnoštovi, ale pak zmizel ve tmě za dveřmi.
Arnošt se narovnal, protřepal si bolavou ruku a otočil se k zmatené pokladní. "Máš tam ještě něco?"
Dívka sáhla do otevřené kasy a vyndala z ní dvě papírové stokoruny a několik drobných mincí a položila je Arnoštovi na dlaň.
Arnošt lup letmo přepočítal. Dělalo to dvě stě třicet osm korun.
"Tak mi dej ještě dvoje cigára," řekl pokladní a položil před ní stokorunu. "A tohle si nech od cesty."
Najednou zaslechl zvuk motoru. Když se podíval z výlohy, zahlédl už jen zadek své bílé favoritky. "Panebože, moje auto! Ukradl mi moje auto!"
Vyběhl ven, ale kolega zloděj už v jeho autě i s lupem mizel za zatáčkou…

Tento článek můžete sdílet:
 


Komentáře

1 vik vik | Web | 26. března 2010 v 9:56

Chtěl jsem si přečíst jen kousek a zbytek nechat na doma, aby mne nepřistihl ředitel při chytání lelků. Ale jak jsem se do toho zlodějského příběhu pustil, nešlo přestat. Máš skvělou představivost. A zřejmě sis to psaní i užila. Skoro se mi zdá, že musíš mít s lupiči nějakou vlastní zkušenost, když víš, jak to u nich chodí. Tak mne napadlo, jestli ten druhý lupič nebyl ten Arnoštův kamarád a v poslední chvíli si neumanul získat celý lup pro sebe.
Děkuju za krásné počtení, těším se na další :-)

2 vik vik | Web | 26. března 2010 v 10:05

Stále nad tím přemýšlím a dospěl jsem k závěru, že ten druhý zloděj vážně musel být Franta. Nikdo jiný by totiž nemohl počítat s tím, že bude mít u benzíky po loupeži přistavenou bílou favoritku a tudíž, že ji bude moci užít k útěku. Jediný Franta věděl, že tam bude stát Arnoštove auto.

3 Jarka Jarka | Web | 26. března 2010 v 10:49

Aničko jsem na to jako Víťa, byla jsem tu asi 3x a vždycky mě odradila délka povídky, ale jak jem se pustila do čtení, musela jsem ji přeřečíst celou. Je to skvělý! :-) Napsalas to jak profík, připadala jsem si, že čtu knížku.
Taky jsem pojala podezření, že druhý lupič je Arnoštův kamarád, akci připravovali spolu a znal tedy všechny podrobnosti přepadení. Prozradíš nám jak to tedy je?

4 vik vik | Web | 26. března 2010 v 11:24

[3]: No že jo ? Ten lupič evidentně počítal s tím, že tam ta favoritka bude, protože velmi rychle z benzínky zmizel. Musel to mít naplánované předem, včetně krádeže Arnoštova auta. I když tomu zloději to trošku trvalo, než auto nastartoval. Arnošt si přece stihl "koupit" cigarety a ještě zahlédl zadek svého autíčka. Ale trvám na tom, že to byl Franta :-)

5 Anna Anna | Web | 26. března 2010 v 19:04

Sharlockové ;-)

6 Jarka Jarka | Web | 26. března 2010 v 19:34

[5]:Tajnůstkářko! :D

7 vik vik | Web | 26. března 2010 v 19:40

[5]: No tak který zloděj by šel krást do benzínky pěšky ?

8 Anna Anna | 26. března 2010 v 19:44

Já myslela, že třeba ještě někdo přijde :-D
No tak dobře, vypátrali jste to ;-)

9 Jarka Jarka | Web | 26. března 2010 v 20:20

[8]:Aničko neboj, hodně lidí se nezdržuje čtením komentářů. A jestli to někoho napadne už během čtení, jako mě a Víťu, tak povídka splnila svůj účel.:-)

10 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 27. března 2010 v 9:40

[9]:Jaruška má pravdu na půl Aničko.Já komentíky přečetla.Povídku jsem si hned četla celou u zbytku kafíčka.Holka já se ti nasmála,jen tak pod "vousy"jak se říká.

11 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 27. března 2010 v 9:41

[10]: Jasňačka byl to Franta,kdo jinej.Zloděj okradl zloděje a tak by to mělo být,vrána k vráně sedá!!!

12 Anna Anna | 27. března 2010 v 9:46

[10]: To jsem moc ráda, Maruško :-)
Akorát mě na té povídce mrzí jedna věc - že jsem tam zapomněla dopsat jeden detail, který jsem měla v hlavě odzačátku a na který jsem pak zapomněla; na tu benzínku ještě měli přijet policajti. TO by byl Arny teprve v pasti :-)

13 vik vik | Web | 27. března 2010 v 9:48

Jenže já si právě uvědomil jednu věc. Franta to být nemohl. A já vím proč a nikomu to nepovím :-)

14 Anna Anna | Web | 27. března 2010 v 11:24

[13]: Hele ho, Holmese, on nad tím pořád dumá ;-) Na co jste přišel, šéfinspektore? Že měl Franta mít návštěvu? To mohla být jen výmluva...

15 vik vik | Web | 27. března 2010 v 12:59

[14]: Ne, kdepak. V tom to není :-)

16 Anna Anna | 27. března 2010 v 13:01

[15]:Tak v čem? Já to musím vědět, jsem autor :-D

17 vik vik | Web | 27. března 2010 v 17:15

[16]: Je to v chování toho zloděje :-)

18 TlusŤjoch TlusŤjoch | 27. března 2010 v 19:25

[16]: Byl to Franta! Prozradilo ho slovo "primárně"; jak píšeš - Franta rád používal cizí slova odposlouchaná z televize ...

19 Anna Anna | 27. března 2010 v 19:34

[18]: BINGO! Já pořád čekala, kdy někdo vytáhne tenhle argument ;-)

20 vik vik | Web | 28. března 2010 v 13:02

Tak jsem hloupej no :(

21 Anna Anna | 28. března 2010 v 19:59

[20]: I kuš ;-)

22 vik vik | Web | 29. března 2010 v 11:52

[21]: Máš na mysli "kuš" jako samostříl, nebo "kuš" jako kletbu ? :-)

23 ViK ViK | 30. března 2010 v 8:57

Milý lupiči Arnošte, přeju Vám k dnešnímu svátku všecko nejlepší, hlavně hodně peněz a aby na příští benzínce nebyl žádný jiný ozbrojený zakuklenec.

24 Jarka Jarka | Web | 3. dubna 2010 v 18:56

Ahoj Aničko, přeji ti hezké velikonoční svátky plné teplého jarního sluníčka. :-)

25 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 4. dubna 2010 v 18:55

[19]:To tak a já jak jsem to četla jedním dechem,nevšimla jsem si toho.

26 veverka veverka | Web | 11. dubna 2010 v 16:26

fakt jsi mě tou povídkou rozesmála :-D..díky ti :-)

27 tiana tiana | Web | 14. dubna 2010 v 19:34

Hanba-nehanba, ja som sa k prečítaniu poviedky dostala až dnes. Tiež som čítala jedným dychom a autorku veľmi chválim.A ešte som aj rada, že čítam až teraz,lebo som sa vôbec nenudila  ani pri čítaní komentárov, práve naopak.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama