Historie cirkusu

30. srpna 2010 v 14:52 | Anna |  Články
Tentokrát budu trochu podvádět. Honí se mi totiž hlavou hned několik námětů na komentáře a fejetony, ale nejsem schopná sepsat čtivý příspěvek. Na pomoc v autorských nesnázích mi přišla vzpomínka na můj starší blog , který jsem kvůli několika málo negativním ohlasům z řad čtenářů on-line deníku, pod nímž redakční systém běžel, opustila. Připomněla jsem si jeden z mála dobrých příspěvků a rozhodla se jej recyklovat. Myslím, že by historie cirkusu mohla zbloudilého čtenáře zajímat.


* * *

Zdá se to neuvěřitelné, ale uplynulo již více než dvě stě let od doby, kdy cirkus začal bavit lidi. Ano, skutečně již koncem 18. století se o cirkusu dá hovořit jako o komerčním podniku, který se těšil velké oblibě. Jeho kořeny však sahají ještě o něco hlouběji.

Předchůdci cirkusu

Na počátku stály jezdecké školy. Jednou z nejznámějších byla ta, kterou v roce 1772 založil Angličan Philip Astley a nesla název Amphitheater of Arts. Vyučovalo se zde artistickému umění na koních a pořádala se představení otevřená veřejnosti. Z toho také vzešel název koňské divadlo.

Pro velký úspěch tohoto kamenného cirkusu otevřel Astley v roce 1782 anglický amfiteátr také v Paříži. Jeho součástí byla i divadelní scéna. O jedenáct let později divadlo převzal Antoine Franconi a přejmenoval jej na Théatre Olympique. Až do poloviny 19. století byl nejznámějším cirkusem v Evropě.

V první polovině 19. století se stálá koňská divadla zakládala i v dalších evropských zemích (například ve Vídni nebo Petrohradě).

První kočovné cirkusy

O putovním cirkusu, jak jej známe dnes, se dá hovořit zhruba od roku 1810. Umělci tehdy objížděli výroční trhy a veletrhy (Dieter Prokop v knize Boj o média uvádí Oktoberfest, jenž se koná již od roku 1810) a zde pak předváděli své umění. Zda-li už tenkrát v manéžích vystupovali dnes tolik oblíbení klauni, jsem se nedočetla, ale hlavním programem byly právě artistické kousky na koních.

Každý, kdo byl v této době jen trochu bohatší, si pořizoval koně a najímal artisty, kteří by byli ochotni vystupovat. Jednalo se zejména o vojenské jezdce či kejklíře. Předváděly se celé výjevy, kupříkladu přezbrojování ve stoje na dvou koních apod.

Pojmenování cirkusu dali synové výše zmíněného Antoina Franconise, kteří si v Paříži roku 1807 otevřeli Cirque Olympique. Toto pojetí cirkusu muselo být velmi zajímavé, neboť v manéži se předváděla celá melodramata jako např. Bitva u Waterloo nebo Don Quichote, krasojezdkyně se proměňovaly z popelky v princeznu, a to vše se odehrávalo na hřbetech koní.

Jiným druhem cirkusů byly tzv. divadelní štvanice, které fungovaly ve Vídni v druhé polovině 18. století. Podívaná pro tři tisíce diváků, při níž se do krve perou zvířata za zvuku dechovky, by ale v dnešní době zřejmě narazila na silný odpor.

Cirkus tedy od svých počátků prošel jistými změnami a vystřídal několik podob. Jak by se vám líbilo, kdyby se ještě dnes v manéžích odehrávala velkolepá představení s podtituly názvů her světoznámých autorů? Nebo jste příznivci cirkusů dnešního typu?Čerpáno z díla Dietra Prokopa - Boj o média.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s dalšími uživateli:
 


Komentáře

1 Janah Janah | Web | 30. srpna 2010 v 15:38

Zajímavé pojednání. Mám ráda i knížku Cirkus Humberto. ;-)  :-)

2 vik vik | 30. srpna 2010 v 16:01

Zdá se to vážně neuvěřitelné. Ve chvíli, kdy jsi zveřejnila tenhle článek, já šel domů ze školy a přemýšlel jsem právě nad cirkusem :D  Nedávno jsem totiž v jednom byl a docela mne zklamala úroveň, která byla spíše amatérská než profesionální. Dětem se představení jistě líbilo, stejně jako prodávané barevně svítící hračky. Já se chvílemi taky bavil (u kouzelníka třeba). Ovšem několik pokažených výstupů (žonglérka, artista ..), vzhled celého šapitó, nekvalitní zvuk a usekávaná reprodukovaná hudba, to mne vážně nepříjemně překvapilo. Když trošku odbočím - moc se mi líbil seriál Cirkus Humberto. Tak nějak si představuju cirkus :-)

3 Anna Anna | Web | 30. srpna 2010 v 16:38

[1]: Přiznám se, že jsem ji nikdy nečetla, ale líbil se mi třeba film Cirkus bude. Jinak jsem k tomuhle druhu zábavy, přiznám se, nikdy moc nepřilnula.
[2]: Hm, tak to vypadá, že se nám do téhle lidové zábavy začíná promítat rádoby komercionalizace. To je teda smutný...

4 vik vik | 30. srpna 2010 v 16:48

[3]: No, to jsem ještě nezmínil chování rádoby klaunů, kteří ještě před zahájaním prodávali balónky. Tehdá jsem byl docela rád, že už nejsem dítě :-|

5 Jarka Jarka | Web | 30. srpna 2010 v 19:13

Cirkus není můj šálek čaje. Nebaví mě artisti, žongléři ani klauni a zvířat je mi líto. Z toho plyne, že se mi nelíbil ani seriál Cirkus Humberto, i když jsem ho viděla, neboď v té době nebylo na co jiného koukat. :-D Pamatuji si jak jsem jako holka četla Kocoura Mikeše, když ho ukradli cikáni do cirkusu, knížka mě přestala bavit. To samé se mi stalo při četbě knížky Bylo nás pět, jak se hlavní hrdina dostal v horečkách do cirkusu, byl to konec zábavy. 8-O :-D

6 Anna Anna | Web | 30. srpna 2010 v 19:42

[5]: Jaruško, tak to máme stejně. Přesně s tím Mikešem - tu pohádku miluju, ale od téhle části jsem ji taky vždycky přestala sledovat. Zrovna dneska jsem na CSmini chtěla koukat na Mikeše a běžel právě díl, jak kocourka vzali do cirkusu.

7 Iva Iva | Web | 31. srpna 2010 v 12:22

Cirkusy nemusím, byla jsem před lety s vnoučaty, ale nelíbilo se mi to, výkony nic moc, výstupy klaunů ubohé  a zvířata jsem docela litovala. Musím se připojit k Vikovi, seriál Cirkus Humberto se mi moc líbil a knížka je moc hezká. Určitě stojí za přečtení.

8 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 31. srpna 2010 v 16:52

Cirkus,kouzelníci to není pro mě připadá mě to jako ztráta času.Nevím proč ale seriál o cirkusu se mě líbil.Nebo spíše osudy majitelů a zaměstnanců toho cirkusu??? ;-)  :-)

9 Anna Anna | Web | 31. srpna 2010 v 18:57

Zajímavé, vypadá to, že se v našich řadách moc milovníků cirkusu nevyskytuje :-)

10 dadulka dadulka | Web | 1. září 2010 v 12:05

Tak to já vyrážím bojovat za chybějící řady milovníků cirkusů :o) V dětství jsem je "žrala" neuvěřitelným způsobem, dokonce jsem jeden čas chtěla k cirkusu odejít :o) Naposledy jsem představení navštívila cca před pěti lety (s mamkou) a byly jsme nadšené - moc se nám líbilo. Tuším, že šlo o cirkus Berousek (ale jistě vím jen to, že to bylo na podzim na Letné). Komentáře mě motivují k tomu, abych vyrazila znova a posoudila, zda se kvalita nezhoršila...

11 Anna Burdová Anna Burdová | 1. září 2010 v 19:48

[10]: Výborně, alespoň někdo, kdo tu zastvává jiný názor :-D Myslím, že všechny cirkusy nebudou na jedno brdo, určitě se najdou i ty tradiční. Sem k nám poslední dobou jezdí dost často, ale já už si prostě netroufám je navštívit, takže taky neposoudím :-)

12 coach bags outlet coach bags outlet | E-mail | Web | 17. září 2011 v 14:29

government was unable to predict, plan against or prevent,” the defense lawyers wrote. They contended that the se

13 Chanel Outlet Chanel Outlet | E-mail | Web | 21. září 2011 v 5:53

Exquisite lady handbag and bag

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama