Seznamte se s Ježíškem

5. prosince 2010 v 7:30 | Anna |  Články
Nikdo ho nikdy neviděl. Pro věřící je to spasitel, ale pro nevěřící a děti jen kdosi, kdo o Vánocích nosí dárky. Stal se dobrým duchem českých Vánoc. Nedostal však podobu (vyjma nejednotné postavičky děťátka v jesličkách), a tak začal být nahrazován konkrétními postavami. Alespoň tedy v komerční sféře, která potřebuje pracovat se symboly. Odtud ale není od konkrétních představ daleko ani v dětských myslích. A právě proto přišlo několik lidí s nápadem, že dají podobu i našemu Ježíškovi, aby vytlačili nám vnucované zahraniční prvky Vánoc.

Tak tady je. Kučeravý modrooký sympaťák s kulichem na hlavě. A má dokonce křídla jako andělíček.

cj


Projekt Český Ježíšek vznikl v roce 2006 a patří společnosti Agency Je5, která se podle vlastních slov dlouhodobě zabývá problematikou oživování našich tradic a lidových zvyků. První akcí, která probíhala v rámci projektu Český Ježíšek, byla celonárodní hra Česko kreslí Ježíška. V dalších letech na ni navázaly soutěže Česko vypráví a zpívá o Ježíškovi a České Vánoce s Ježíškem. Všechny tyto akce měly za úkol oživit povědomí o tradicích, spjatých s našimi Vánocemi. Stalo se však něco víc.

O Českého Ježíška byl podle slov zástupců Agency Je5 od počátku velký zájem, což dalo vzniknout Ježíškovu světu. Nejen, že Ježíšek dostal konkrétní podobu, ale tvůrci pro něj vytvořili vlastní svět a k rukám mu dali snaživé pomocníčky.

cj a pom

Kde bydlí Ježíšek?

Ježíškův svět není pouze virtuální projekcí, ale skutečnou atrakcí, kterou rodiče s dětmi mohou navštívit. A kde? V krušnohorském městečku Boží Dar. - Řekněte sami, kde jinde by Ježíškovi mělo být líp?

V Božím Daru byla v roce 2007 otevřena Ježíškova cesta. Tato turistická atrakce má dva okruhy, a to pro malé a velké (nebo spíš zdatné) turisty. Menší okruh má 5,6 kilometrů a velký 12,9 kilometrů. Po cestě návštěvníky čeká spousta atrakcí, zábavné soutěžení a hlavně Ježíšek a jeho pomocníčci, kteří děti za jejich návštěvu odmění.

cj


V současné době se v Božím Daru připravuje realizace Ježíškova světa. V něm by mělo být mimo 3D projekcí i Ježíškovo muzeum a Ježíškova dílna. "Pro Ježíškův svět chceme využít prostory bývalé truhlárny v centru města. Stejně jako v případě cesty bychom rádi i na svět získali dotaci z Evropské unie," řekl v listopadu pro Aktuálně.czbožídarský starosta Jan Horník.

Vyžene Ježíšek Santu?

Už tedy víme, jak Ježíšek vypadá a kde bydlí. Teď už jen stačí, aby si vydobyl zpět své postavení a vytlačil Santa Clause. Otázkou ale zůstává, jestli se mu to podaří, když i v jiných státech, které mají vlastní vánoční postavy, vévodí právě Santa. Značka Český Ježíšek si ale razí cestu mediálním světem poměrně směle. Má silné mediální partnery (jako např. Rádio Impuls, hudební televizi Óčko, časopisy Katka, TV magazín, Méďa Pusík ad.). Spolupracuje také s Českou poštou, v současné době například na soutěži Děti na cestách bezpečně s Ježíškem.

Do povědomí lidí se Český Ježíšek snaží dostat i vlastní propagací na internetu. Potkat ho můžete na Facebooku, kde už má přes tisíc fanoušků, na jeho stránkách si děti můžou zahrát zábavné hry nebo si stáhnout omalovánky, dopisní papíry, tapety na plochu a tak dále. Na podporu projektu vznikla i poměrně milá vánoční písnička (zdarma stáhnout si ji můžete na této adrese). K dostání jsou ale také knížky, leporela, puzzle a plyšové hračky, které zpodobňují Ježíška a jeho pomocníčky.

Na otázku, proč se obchodníci při reklamních kampaních více nezajímají o postavu Ježíška, loni pro Marketing Journalodbornice na marketingovou komunikaci Jana Jechová odpověděla takto: "Ježíšek má, bohužel pro něj, kolem sebe neustále nádech jakési aureoly víry, jeho využívání pro marketingové účely by tak působilo velmi kontroverzně. Navíc je ho velmi těžké ztvárnit tak, aby prostě nepůsobil jen jako nahaté miminko se svatozáří. Jedná se o osobu natolik abstraktní, že je pro marketing prostě nevyužitelná,"

Ježíšek dostal podobu a je tedy už jen věcí marketingu a obchodu, jak s tím naloží, když průzkumy ukazují, že 89 procent zákazníků by ocenilo, kdyby se více pracovalo se symboly tradičních českých Vánoc. Problém ale zřejmě bude v tom, že Český Ježíšek je značka, a tak bude záležet především na tom, s kým bude držitel značky spolupracovat. Domnívám se tedy, že tu vedle sebe budou dvě postavy: Český Ježíšek a Santa Claus.
 


Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 5. prosince 2010 v 8:25

Nikdy mi nedělalo problém, vidět Ježíška, jako maličké miminko z jesliček z Betléma. Jediné co mi jako malé holce vrtalo v hlavě (to už jsem někde i psala) bylo, že jsem nechápala jak takové malé stvoření, může nazdobit náš velký strom a ještě nanosit dárky. Když mi mamiminka řekla, že k tomu má pomocníky anděly, měla jsem jasno. ;-)Je mi ale úplně jasné, že do televizních reklam se takový Ježíšek nehodí a už jsem si zvykla na hodného příbuzného Santu. :-D

2 Anna Anna | Web | 5. prosince 2010 v 8:32

[1]: Taky jsem Ježíška měla jako malý nahatý miminko s křidly :-) A hlavu s tím, jak to zvládá, jsem si nelámala. Ježíšek prostě zvládne všechno :-)

3 E L - D Ý E L - D Ý | Web | 5. prosince 2010 v 9:03

Já si jako malé děcko pod pojmem Ježíšek představovala ježka. Asi dvoje Vánoce mi dárky nosil ježek. :-D

Je to skvělý nápad, vrátit Ježíška kam patří. A toho tlusťocha v kýčovitém červeném mondůru ať se sežere Amerika!

4 Anna Anna | Web | 5. prosince 2010 v 9:46

[3]: To nejsi zdaleka první, kdo mi to říká :-) Když jsem byla hodně malá, tak jsem si taky slovo Ježíšek spojovala s ježečkem a říkalo mi to i pár dalších lidí. Až když jsem byla větší, tak kolem čtyř pěti let, došlo mi, že se to spojovat nedá a představovala jsem si ho jako to miminko :-)

5 Merkitys Merkitys | Web | 5. prosince 2010 v 10:03

To je zajímavá myšlenka, ještě jsem o tom neslišela. :-)

6 Moniska Moniska | Web | 5. prosince 2010 v 10:06

[1]: Přesně, takhle to bylo u nás.

no, to nevím jestli ježéšek vytlačí Santu, každý rok přijíždí k nám v náklaďáku coca cola, a já jsem se s ním jako malá fotila, a říkala mu, co bych si přála. Jentak mimochodem, přála jsem si štěňátko :-)

7 Kája Kája | Web | 5. prosince 2010 v 10:28

Hm, tohle mě celkem rozčiluje.
Když ten projekt začal, říkala jsem si, že to bude super. Ale teď už se mi to nezdá. Udělali z Ježíška komerční záležitost...a odkdy Ježíškovi pomáhá netopýr a podobně? hm, ten projekt mě zklamal.

8 Anna Anna | Web | 5. prosince 2010 v 11:27

[7]: To jsem si taky říkala. Někdo holt nebude chtít přijmout ty postavičky kolem toho (svým způsobem to taky zavání Santovským světem sobů atd.), protože pro někoho je Ježíšek všemocný a nepotřebuje žádný pomocníčky. A že je z toho značka... holt žijeme v konzumní společnosti, každej kouká, jak zbohatnout. Santa je v podstatě taky značka, ale už tak profláklá, že na ni ani Coca Cola nemá autorský právo, přesto, že ho oblíkla do červenobílýho hávu, kterej se (nebo aspoň jeho část - čepička) stal symbolem Vánoc.

9 Janah Janah | Web | 5. prosince 2010 v 14:38

Taky mě to docela zklamalo nezdá se vám, že Ježíšek v této podobě vypadá nějak Ivánkovsky ? :-? A to už vůbec nemluvím o těch příšerných postavičkách kolem. Nesedí mi ten americko- ruský styl kterým to vymalovali, nemohli se alespoň inspirovat u Lady? Bylo by to dopadlo líp. :-?  :-!  :-(

10 Anna Anna | Web | 5. prosince 2010 v 15:43

[9]: Na to, že se snaží oživovat české tradice, to moc česky nevypadá, to je fakt. Spíš jak Z Walt Disneyho světa.

11 vik vik | 5. prosince 2010 v 18:05

A co Děda Mráz ? :-)
Docela by mne zajímalo, do kolika let ještě dnešní děti na Ježíška opravdu věří. Myslím na toho, co dává dárky pod stromeček. Já bych zkrátka zakázal dovážet do republiky všecko, co souvisí se Santa Clausem (ať se prezident nezlobí) a zbytek bych nechal na rodičích. :-)

12 natty99 natty99 | Web | 6. prosince 2010 v 4:27

Aničko, my máme Ježíška, vždy na Štědrý večer, těsně před večeří otevřu okno a on k nám přilétne a zanechá dárečky - teda jen když jsme byli hodní :-D Tento zvyk dodržujeme skoro 40 let a i když už dneska všichni víme, tak to krásné očekávání v očích celé rodiny vidím i dnes - takže vítáme vždy Ježíška a ti ostatní k nám nesmí ;-) Pěkný předvánoční čas.

13 Anna Anna | 6. prosince 2010 v 14:05

[11]: Do kolika let děti věří? To je různý. Záleží, jak to v rodině mají promyšlené a jestli to funguje. Když ano, tak věří dlouho. Ale záleží i na okolí. Mě to třeba vykecali kamarádi, když mi bylo asi osm, nebo devět, takže jsem měla Vánoce zkažený. Ale  naše mamka v tomhle byla bezvadná, snažila se nás při víře v Ježíška udržet co nejdýl a když se něco provalilo, měla pro to vysvětlení :-)
No a některým dětem to kazí přímo rodiče, čehož jsem taky byla svědkem. Baví se o tom, co nakupovali, co chtějí koupit, nebo co nemohli koupit a děti koukají s očima na vrch hlavy, proč se rodiče baví o nakupování dárků, když je to starost Ježíška.
[12]: Správně, Natty, člověk může být dospělý a seberozumější, ale proč si ty Vánoce neudělat hezký? V tomhle vám fandím :-)

14 vik vik | 6. prosince 2010 v 17:17

[12]: Jéé, tohle se mi taky líbí. Jenom .. nemáte tam potom při rozbalování dárečků od Ježíška zimu ? Když máte celou večeři otevřené okno .. 8-O

15 Marie Marie | Web | 6. prosince 2010 v 18:09

Aničko, ani u nás doma nemá Santa místo, děti moc dobře vědí, že Santa je vlastně sv.Mikuláš a ten u nás chodí 5. prosince v krásném bílém rouchu s biskupskou čepicí na hlavě. :-) Chápu, potřebu bránit Ježíška, ale ani mě se jeho výtvarné spodobnění nelíbí a o jeho pomcnících ani nemluvě. Na našem Ježíškovi, je krásné právě to tajemno, které ho provází. Myslím, že záleží na rodičích, jestli jejich děti budou věřit v Santu nebo v Ježíška, jejich postavení není, ale vůbec jednoduché, když v televizi a jak dobře píšeš hlavně v obchodech všude straší Santa. Když byly naše děti menší a postava Santy jim nešla z hlavy, vysvětlila jsem jim, že v každé zemi nosí dárky někdo jiný. U nás, že je to Ježíšek a ani propagace Santy v obchodech na tom nic nezmění. Příjde mi hrozné, když se procházím po městě a za okny visí Santa s pytlem na žebříku. Nemám ho ráda. :-?
Moc se mi líbí komentář Natty, také jsme doma otvírali okno, aby nám mohl Ježíšek přinést dárky. :-)

16 dadulka dadulka | Web | 8. prosince 2010 v 15:20

Nelze se nevyjádřit :-) Já si Ježíška rovněž vždy představovala jako miminko v kolébce, ale nikdy jsem, stejně jako autorka, nedumama nad tím, jak zvládá nosti dárky. Prostě zvláda a hotovo :-)Projekt sloužící k obnovení a posílení tradic chválím, ale postava Ježíška mi rovněž nepřijde šťastně zvolená - takto klukovsky bych si ho nikdy nepředstavovala. Souhlasím s předchozím komentářem - náš Ježíšek dává úžasnou možnost využít vlastní představivost. Pobavilo mne, že i Češi si pletou Jěžíška s ježečkem - v tomto směru jsem se jednou hodně pobavila s mým ex-přítelem Američanem, který nebyl schopen slyšet změnu ve výslovnosti, natož pak obě slova vyslovit různě. V jeho podání šlo o jakýsi "ježeščekovský" mix :-)

17 Iva Iva | Web | 9. prosince 2010 v 7:48

Pro mě byl Ježíšek malý chlapeček, který zvládne všechno a nad ostatním jsem nepřemýšlela. Měla jsem pohádky, které ilustrovala paní Kvěchová a tam byl právě takový krásný chlapeček Ježíšek. Tahle postavička se mi moc nelíbí, ale pořád lepší než Santa. Toho a jeho sobíky teda rozhodně nemusím.

18 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 11. prosince 2010 v 22:16

Mě se teda taky tento ježíšek nelíbí.K nám chodil oknem a byl to malý skřítek,něco jako Šmudla.Ale čistý. :-)

19 annapozlerova annapozlerova | E-mail | Web | 12. prosince 2010 v 16:35

máš moc hezký bloček jestli chceš můžeš se taky na můj podívat :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama