Jaký je pro Josefa Váňu život v sedle?

6. února 2011 v 17:33 | Anna |  Knihovna
zivot-v-sedle
Knih, které mě vezmou za srdce, se v poslední době objevuje pořád víc. Jsem za to ráda, protože není nad knihu, která čtenáře obohatí. K takovým knihám patří a bude patřit titul, který právě odkládám s těžkým srdcem nad tím, že příjemná atmosféra, kterou mi navozoval, bude nahrazena pocitem prázdnoty. Tím titulem je autorizovaný životopis žokeje Josefa Váni Život v sedle od Pavla Kováře.


Když jsem psala o obohacování knihou, pak u téhle musím podotknout, že mě obohatila hned dvakrát; na duši a na faktech, protože jsem se taky něco dozvěděla.

Zdálo by se, že sedminásobného vítěze Velké pardubické, a tedy českého dostihového rekordmana, osmapadesátiletého Josefa Váňu není třeba představovat. Ačkoliv u nás dostihový sport nepatří k nejpopulárnějším, při vyslovení jeho jména si malého velkého chlapíka na koňském hřbetě vybaví každý. Ví se o něm, že se kromě ježdění věnuje i tréninku, že koním rozumí jako málokdo a že bytostem sobě z nejmilejších neřekne jinak než "koník".

Lidé z jeho bezprostředního okolí, kolegové a přátelé ho líčí jako dříče a pedanta, ale skvělého člověka a lidumila. Když si něco zamane, dostane to. To nejlepší dostane i ze zdánlivě (omluvte ten výraz) mizerných koní. K takovým patřil i nejúspěšnější Pardubičák všech dob, čtyřnásobný vítěz Železník.

ŽeldaManželka Pavla, která je Josefovi rovněž kolegyní, na něj mimojiné prozradila, že je cholerik, ale brzy se uklidní, a pak je s ním zase legrace. On sám o sobě říká, že byl odjakživa lotr a že chtěl být vždycky ve všem první. Když někdo řekl, že něco nejde, on chtěl dokázat, že to jde. A že opravdu všechno jde, když se chce, to často dokazoval všem kolem sebe. Když například při závodě spadl a ošklivě se polámal, nikdo ho nepřesvědčil, že se pár týdnů nebude moct hýbat. Jakmile se jen trochu zmátořil, sedl na koně a bolesti se prostě snažil překonat tím, že tvrdě trénoval. Kdokoliv jiný by po tak těžkých úrazech skončil na vozíku a na koně víckrát nesedl. Ne však nezmar Josef Váňa.

Knížka je vyprávěním o jeho začátcích, prvních vítězstvích i prohrách, pádech a nových začátcích, štěstí i smutku. Jako dobrý duch nás vyprávěním provází i Pavla Váňová, žokejova manželka, která s ním od doby, kdy spolu začali žít, všechno intenzivně prožívá. Sama má za sebou několik jezdeckých a trenérských úspěchů a koně miluje stejně jako manžel, takže mají spokojené manželství.

Knížka ale není jen o lidech a koně v ní nehrají vedlejší roli. Pro Josefa Váňu je každý koník v jeho stáji osobností se specifickou povahou, a tak dokáže chodit kolem boxů a vyprávět o nich jako o hlavních hrdinech napínavého dostihového seriálu. Jsou to vyprávění zábavná i dojímavá. A legendárnímu Železníkovi je tu věnovaná dokonce celá kapitola.

Po přečtení téhle knihy musím před panem Váňou opravdu smeknout. Že je pozoruhodné, co s koňmi dovede, o tom jsem nikdy nepochybovala. Teprve z jeho životopisu jsem ale vyčetla, jaká vůle se za tím vším skrývá. Musím mu vyseknout (alespoň virtuální) poklonu.

J. Váňa a Tiumen 2010


Zdroje obrázků:
 


Komentáře

1 vik vik | 6. února 2011 v 17:53

Ahoj Aničko,
jako bych to včera neříkal. Opět mám chuť, po Tvé recenzi, si knížku sehnat a přečíst :-) Váňa i Železník jsou legendární jména. Knížka je určitě poutavá, zajímavá a čtivá. Jsou v ní i obrázky ?
Děkuju za hezkou recenzi :-)

2 dadulka dadulka | Web | 6. února 2011 v 18:17

Teda já se tááák stydím... Takového koňáka ze sebe dělám a knihu jsem nečetla, zato Ty ano! Budu si ji muset někde sehnat, abych nebyla za nevzdělance ;-) Soudě podle tvé recenze musí být výborná, když dokáže nadchnout i "laiky". Snad alespoň někteří díky ní pochopí, jaká je jezdectví dřina. Mám kolem sebe dost známých, pro které to není sport a jízdu na koni srovnávají se sezením na lavičce :-)

3 Anna Anna | 6. února 2011 v 18:26

[1]: Je tam poměrně dost fotek :-)
[2]: Ale jdi ty ;-) Ty máš praktické zkušenosti, tak pro Tebe taková knížka může být jen pohodovým čtením :-) Teda to pro mě byla taky, nejde o nic odborného, člověka od koní asi nic nepřekvapí a pro toho, kdo o koních odmala mohl jen snít, jako já, je to vysloveně pohádka se štastným koncem. Jinak, nikdy by mě nenapadlo srovnávat ježdění na koni se sezením na lavičce :-D A to to beru z pohledu člověka, kterej se na koních vozil jen po poutích. Ale říct to takhle mi přijde vysloveně neurvalé hlavně od člověka, který jezdí jen rekreačně.

4 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 6. února 2011 v 18:31

Aničko děkuji název knihy mám napsaný a tak doufám,že ji budou mít v knihovně. :-)

5 Jarka Jarka | Web | 6. února 2011 v 19:13

To muselo být opravdu zajímavé čtení, tento sport je bohatší o to, že je tady ve hře živý tvor a kůň je překrásný a ušlechtilý tvor. K jezdectví, musí neodmyslitelně patřit i velká láska ke koním. :-) Váňu, si jako vtipného cholerika dokážu docela dobře představit, ta knížka se musela moc hezky číst. :-D

6 dadulka dadulka | 7. února 2011 v 8:11

Díky za podporu :-) Že jízda na koni není sport (anebo asi takový, jako jsou šachy), to me netvrdí známí, kteří jezdí rekreačně, ale ti, kteří nejezdí vůbec a často se koní i bojí :-D O to vtipněji to vyznívá. I rekreační jezdec může mít profesionální úroveň, stejně jako existuje mnoho závodních jezdců bez nejmenší úcty ke zvířeti a k jezdeckému sportu.

7 Anna Anna | 7. února 2011 v 11:03

[4]: Nevím, jestli ji budou mít v knihovně, je celkem nová. Já si ji přála od Ježíška :-)
[5]: Na mě Váňa vždycky působil jako pohodář, takže mě překvapilo, že je výbušný :-D
[6]: Asi to bude tím, že jezdec v sedle vypadá impozantně a laikovi to připadá spíš romantický a nepřemýšlí nad tím, co to obnáší.

8 gucci handbags gucci handbags | E-mail | Web | 31. srpna 2011 v 10:49

With the move, Samsung enters an already crowded mobile messaging market, which telecoms carriers fear will hit revenue from profitable text messaging services.

Apple plans to roll out iMessage, enabling the millions of iPhone and iPad users to send messages to one another over the Internet at no cost, and RIM aims to leverage the popularity of its BlackBerry Messenger with a new music service.

9 Chanel Outlet Chanel Outlet | E-mail | Web | 13. září 2011 v 5:57

This post bring a big surprise for me.I like those shell house.And i hope it is become the truth one day and i can live in it.

10 coach bags outlet coach bags outlet | E-mail | Web | 17. září 2011 v 14:05

government was unable to predict, plan against or prevent,” the defense lawyers wrote. They contended that the security

identify the product in order to

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama