Podepsala jsem

24. února 2011 v 19:07 | Anna |  Názor(ně)
Dnes jsem připojila svůj podpis pod petici Svazu českých knihkupců a nakladatelů, kteří se (dle mého názoru právem) bouří proti zvýšení daně z přidané hodnoty u knih. Nepodepsala jsem z pozice knihomola, který by si za knížku nebyl ochoten připlatit, ale z pozice člověka, který čím dál častěji přemýšlí o stavu soudobé společnosti a nepřeje si, aby politici zatloukali další pomyslný hřebíček do rakve naší vzdělanosti.


Tomu, kdo sleduje současné dění, snad nemusím podrobně vysvětlovat, oč se jedná. Vláda chce v rámci šetření na důchody zvýšit sazbu DPH z 10 na 20 procent. Proti tomu se už před pár dny vyjádřili knihkupci a nakladatelé. Takto razantní zvýšení DPH u knih by podle nich bylo pro knižní trh katastrofou. Proč?

Vezměme si, že cena jedné knížky sestává z několika položek, které je třeba uhradit, aby kniha vůbec mohla vyjít. Je zde zahrnuta polygrafie, distribuce, honorář pro autora, podíl nakladatele a právě DPH. To v současné době činí deset procent a k jeho navýšení došlo teprve před dvěma lety, kdy stouplo z původních pěti procent. Už tehdy se knižní trh musel vyrovnat s poklesem poptávky a snížit produkci vydávaných knih o několik tisíc titulů.

Abych se vrátila k těm položkám v ceně knihy. V současné době jsou procentní podíly nastavené tak, že na distribuci jde 41 procent z celkové částky, na polygrafii 22 procent, nakladateli 18 procent, autorovi 9 procent a 10 procent státu. Z toho vyplývá, že i stát má z jedné knihy víc, než samotný autor, který prací na knize stráví hodiny a hodiny času, u odborné literatury musíme vzít v potaz i fakt, že si musí obstarávat materiály, provádět rešerše a tak dále. V takovém případě je jeho honorář doslova almužnou.

Nemůžeme z toho ale obviňovat nakladatele. Jeho podíl je sice vyšší než podíl autorův, ale nakladatel z něj hradí fungování redakce, nájem prostor, překladatele atd. Moc mu toho tedy nezbývá.

Při takovém stavu je představa, že přijde stát a ukousne si svých dvacet procent, pro nakladatele a knihkupce nepřijatelná. Neznamená to pro ně nic jiného, než prostě přestat vydávat některé tituly a u jiných vyhnat cenu. Dotklo by se to především odborné literatury a učebnic.

A právě to je kámen úrazu. Nejen, že by se vyhoupla braková literatura, která je zatím stále nejžádanější (všechna ta červená knihovna, thrillery, sci-fi, fantasy atd.). Oproti tomu třeba učebnice, na které školy už teď nemají peníze, by ještě podražili. Neznamenalo by to nic jiného, než že studenti se budou dál učit z X let starých učebnic a jejich vzdělanost, která je už teď na dost mizerné úrovni, se změní v nevzdělanost.

Je to (hodně zjednodušeně) jeden z důvodů, který mě přiměl se k této iniciativě podpořit. Je hodně věcí, které by bylo zapotřebí v téhle společnosti "zreformovat" a tohle je jen bublinka v láhvi minerálky, proč ale přispívat k prohlubování společenské krize tím, že budu laxní?

Pokud byste se o dění kolem této petice chtěli dozvědět víc, pak se můžete podívat na stránky www.sckn.cz.
 


Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | 24. února 2011 v 19:30

Zajímavé je, že "Levné knihy" vydávají knihy opravdu levné ...

2 Anna Anna | 24. února 2011 v 21:08

[1]: To je pravda, ale nevím, čím to je. Zkusím se potom popídit. Nicméně mě z jejich nabídky zatím nic nezaujalo.

3 Marie Marie | Web | 25. února 2011 v 6:39

[2]:Tak to já se přiznávám, že sama pro sebe dokážu najít v Levných knihách hotové poklady. Jen při poslední návštěvě Levných knih jsem si pořídila další knihu od bylinkkáře Pavla Váňi za 120 kč, pro synka jsem zde koupila krásnou knihu o samurajích za 150kč a snad největší radost jsme měla z knihy Modřínová duše od Pavlíny Brzákové za 100kč. Když to sečtu měla jsem tři knihy za cenu jedné v běžném knihkupectví. Dokonce i naší oblíbenou knížku Už sněží, už chumelí jsem kdysi koupila v Levných knihách. O to, ale nejde. Jsem ráda, že jsi Aničko tento článek napsala, takovéto dopady ze zvýšeného DPH mi vůbec nedochází, uniká mi, že kromě zvýšeného nájmu, dražšího plynu, elektriky atd. nám zdraží i knížky. Nejen, že nám tím opět stoupnou výdaje pro  naší dceru na střední škole, ale i běžné nakupování knih budeme muset vždycky dobře zvážit....To je smutné, čtení je základ vědění. Jdu se podívat na tu petici. :-)

4 vik vik | Web | 25. února 2011 v 8:23

Hlásím, že jsem petici taktéž podepsal (tímto děkuji za informaci a odkaz). Knížky jsou už tak drahé (aspoň dle mého) a ještě chtějí zvyšovat DPH ? A jaké má stát zásluhy na vydání knížky ? Jakožto pracovník ve školství a objednavač učebnic mám i trošku povědomí o tom, jak jsou učebnice drahé, jak se musí na nových šetřit a v jakém stavu mnohé učebnice jsou.

5 dadulka dadulka | Web | 25. února 2011 v 8:49

"Levné knihy" jsou (myslím) zbytkové knihy, kterých se nakladatel či knihkupectví chce zbavit jinak, než že je vyhodí... něco jako výprodeje odděvů v jinak dražších obchodech kus za 200 Kč :-) Občas mne tam něco zaujme, většinou odpočinkovější tituly, které rozdávám jako dárky :-D Jeden čas ale dost vydávali i klasickou literaturu, bohužel z 90% v brožované podobě :-( Jinak díky za odkaz, mrknu se, protože za knihy utrácím dost - zaplať pánbůh za knihovny a antikvariáty :-)

6 Janah Janah | Web | 25. února 2011 v 10:56

I když to tak nevypadá, knihy u nás jsou stále levné např. tady ve Švédsku je průměrná cena (obyčejné, bez ilustrací) knihy asi 900Kč v přepočtu. :-?

7 Janah Janah | Web | 25. února 2011 v 10:57

[5]: Levné knihy sami knihy vydávají ;-)

8 Anna Anna | 25. února 2011 v 13:07

Do Levných knih jsem koukala několikrát, když jsem chtěla porovnat cenu nějaké knížky, ale většinou jsem ji nesehnala, a tak jsem ji nakonec koupila v Luxoru. Od té doby se orientuju spíš na něj. Pro mě je i ten Luxor dostupnější, když chci nákup k osobnímu odběru. Takže neříkám, že Levné knihy nemají nic zajímavého, spíš je to moje pohodlí :-)
[4]: No vidíš, Víťo, to mi ani nedošlo, že ty vlastně tohle máš "z první ruky".
[7]: Ajo, koukám, že je to i nakladatelství. To jsem nevěděla :-)

9 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 26. února 2011 v 8:36

Aničko je to opravdu zkáza už tak se u nás málo čte.Ale abych pravdu řekla dříve když děti byli malé musela jsem si dobře rozmyslet co není až tak nutné koupit abych si mohla dopřát koupi knihy.

10 dadulka dadulka | 26. února 2011 v 20:50

Ano, Levné knihy jednak samy vydávají, ale také prodávají onen "zbytkový sortiment", říkala mi to prodavačka, když jsem se ptala na cenu knihy, která by v obchodě byla několikanásobně dražší. Takže se díky tomu dá občas něco výhodně sehnat. Jinak souhlasím s Aničkou, že Luxor je Luxor :-)

11 gucci handbags gucci handbags | E-mail | Web | 31. srpna 2011 v 11:03

Samsung's messaging tool will work across all major smartphone platforms including iPhone and BlackBerry and will allow users to send text, images, and hand-written notes, as well as chat in groups and share video clips.

It plans to expand the offering to all Android-based smartphones and tablets, and it will also be available for download to consumers using rival Android, iPhone and BlackBerry models.

12 Chanel Outlet Chanel Outlet | E-mail | Web | 13. září 2011 v 7:47

This post bring a big surprise for me.I like those shell house.And i hope it is become the truth one day and i can live in it.

13 coach bags outlet coach bags outlet | E-mail | Web | 17. září 2011 v 14:17

government was unable to predict, plan against or prevent,” the defense lawyers wrote. They contended that the security

identify the product in order to

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama