Tisíc a jedna noc s televizí

9. února 2011 v 14:14 | Anna |  Názor(ně)
...rovná se naprostému mentálnímu úpadku.


S televizí už to není, jaké to bývalo. Zatímco v 50. a 60. letech tohle nové médium způsobilo úplnou revoluci v přenosu informací a suverénně vystrčilo rozhlas, který do té doby hrál prim, dnes o přízeň diváků bojuje s internetem. Je to tím, že je internet mnohem interaktivnější a nabízí více možností zábavy, nebo je to klesající úrovní televizního obsahu?

Česká společnost už toho s televizí zažila hodně. Úpadek v 70. letech, kdy normalizační procesy její obsah degradovaly na propagandistický marast. Naproti tomu 90. léta pak byla ve znamení dlouhého vysedávání před obrazovkou. Komerční stanice jakoby otevřely okna do světa a vpustily do zatuchlé české kotliny svěží vítr dříve zakázaných filmů a nových formátů.

Tahle doba zasáhla hlavně nás mladší. Ještě mám v živé paměti, jak se vášnivě debatovalo o tom, co z nás jednou bude, když sedíme jen u bedny a díváme se na americký krváky. To tehdy ještě rodičové netušili, že bude hůř, protože americké krváky vystřídají počítače a playstationy s ještě drsnějšími hrami. A o internetu, který nabídne ještě víc možností, se tehdy taky ještě moc nevědělo. Ale zpátky k televizi.

O úrovni tehdejšího programu bychom dnes mohli polemizovat. Vzpomínáte si ještě na nekonečné seriály typu Beverly Hills 90210, Merlose Place, Dallas a další? Pro někoho je to dnes úsměvná vzpomínka, pro druhé nostalgie.

Americké seriály nakonec vystřídaly jihoamerické telenovely, které dojímaly puberťačky stejně jako svobodné matky a babičky (ani mě coby puberťačku neminula třeba Esmeralda). Na zahraniční nekonečné seriály pak komerční televize navázaly svými seriály, jejichž část okupuje hlavní vysílací časy dodnes a je neuvěřitelné, že se na ni diváci stále ještě dívají.

Vedle seriálů pak nastoupil dosud přetrvávající fenomén komerčně podporovaných, a tedy i úspěšných pěveckých a talent soutěží a reality show - zkrátka něco, co tu dosud nebylo. I tenhle formát se ale častým používáním začíná unavovat.

Aby televize nalákala diváky, musí neustále přicházet s něčím novým a neokoukaným. Buď ale tvůrcům televizního obsahu došla inspirace, nebo se do programu promítají úsporná opatření, která si vyžádala finanční krize. To ale diváky nezajímá, chtějí se po práci odreagovat a bavit se.


Náskok má stanice, která přijde s něčím "novým" a přitom levným. Něco takového například objevila TV Nova. Něco, co tu ještě opravdu nebylo. Blbých seriálů už jsme viděli dost, ale tureckou telenovelu o Šeherezádě ne. Tak proč to divákům nenaservírovat hned na každý večer do hlavního vysílacího času! Nova tomu udělá obstojnou reklamu(to se musí, když někomu chcete vnutit myšlenku, že tenhle cajk je prvotřídní produkt, který musíte mít/vidět ho) a diváci se chytí.

Není to ale jen Tisíc a jedna noc, která mě, když sednu k televizi, nutí zauvažovat nad (z mého pohledu klesající) úrovní televizního obsahu. Netýká se to jen zábavy, ale i zpravodajství komerčních stanic, kterým se promenádují celebrity a teče krev.

Občas si říkám, že kdyby na obrazovku pustili statické záběry hromady hnoje, nebyli bychom na tom o moc hůř. Ale tahle televizní kráva zatím jen líně přežvykuje suchou trávu a k něčemu takovému musíme teprve pozvolným vývojem dojít.

 


Komentáře

1 Čip Čip | Web | 9. února 2011 v 14:29

Taky se mi zdá, že televize "bojuje" s internetem... Jo, nova objevila něco nového, ale neuškodilo by, kdyby to dávali třeba dvakrát do týdne, a ne furt. A ještě ke všemu si to propagují jak blázen...

2 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 9. února 2011 v 14:32

Nova už tak dost tápala, ale tímhle telehnusem si moc nepomohla.Neřeknu, kdyby to vysílali jednou do týdne, ale 4x a dvakrát z toho v 8 večer? Na televizi se moc nedívám, ale na Novu se už asi přestanu dívat definitivně :D

3 Radka Radka | Web | 9. února 2011 v 14:38

ja tento serial nepozeram, chodi to na markize kazdy den okrem vikendu a pondelka, ale uz som pocula ze bude vysielany aj v pondelok, ked to tak velmi chcu davat mali to dat niekedy poobede a nie na takuto hodinu

4 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 9. února 2011 v 14:42

Je to typický produkt doby.
Čtenáři Blesku to radostně vítají.

Jěště, že existují antikvariáty. Večer si mohu číst.

5 Nikolas Nikolas | E-mail | Web | 9. února 2011 v 14:48

Nova jde do kytek. Není to kvalitní televize, ani zpravodajství není kvalitní. A to, že dali tuto blbost do hlavního vysílacího času, mě nepřekvapuje. Nova poslední dobou nevysílá nic než sračky (bez pardónu), takže já něco takovýho čekala... Jen by mě zajímalo jací lidi to sledujou, protože z mých známých na to kouká jen má padesátiletá flustrovaná tetička.

6 P. Bloody P. Bloody | Web | 9. února 2011 v 14:54

Reklamu dělá Nova obrovskou, ncméně určitě ne obstojnou. Po včerejším zhlédnutí jejich Televizních novin jsem se divila, jak něco podobného mohou nazývat zpravodajstvím. Od kdy výpadek jejich nové techniky nebo sledovanost nějakého seriálu považujeme za zprávu?? Ta reklama je vlezlá a ubohá, Nova by se zřejmě na nic jiného ani nevzmohla. Avšak vnucování svého projektu v rámci hlavní zpravodajské relace, to už opravdu přehání.
Kdo se nechá vláčet reklamou, je vůl. A volů máme, že bychom je mohli vyvážet. Marketing TV Nova si je toho vědom a přesně ví, jak na ty ,,slabší" povahy udeřit, aby se chytly. A ejhle, prý jich bylo něco k dvěma milionům kusů
:-?

7 wiit wiit | Web | 9. února 2011 v 15:01

nechápu,co to všem tak strašně vadí?Sice to není nic světoborného,ten seriál,ale tak snad existuje spousta jiných stanic,než TV Nova,to je takový problém si přepnout na něco jiného?Spíš mě štve,když jsou třeba v 1 dobu na 5 programech samé zajímavé pořady a člověk pak neví,co si vybrat

8 vik vik | 9. února 2011 v 15:17

Ahoj Aničko, dovolím si taky napsat pár vět k tomu Tvému povídání, se kterým plně souhlasím. Mluvíš mi "z duše", jak se říkává.
Často přemýšlím nad rozporem v tom, co lidi od televizních kanálů chtějí a co jednotlivé televize servírují a obhajují s tím, že je to právě ten typ pořadů, které diváci tzv. cílové skupiny chtějí sledovat. Neznám snad nikoho, kdo by si nabídku některé televize pochvaloval. Asi se pohybuju mimo onu cílovou skupinu.
Já už televizi sleduju jen velmi málo. Pravidelně jen Toulavku a Objektiv na ČT1. Jinak občasně sem tam něco. Přijatelnější a zajímavější je pro mne nabídka Českého rozhlasu, které stanice hlavně, to víš. :-)

9 signoraa signoraa | E-mail | Web | 9. února 2011 v 15:18

Abych pravdu řekla, tak já se občas podívám na zprávy, u kterých se mi mnohdy podaří i usnout a pak obvykle televizi vypínám. To by tam muselo být opravdu něco, co by měnilo mé rozhodnutí. To radši sedím u počítače, nebo si čtu.
V pondělí na tento klenot kultury přišla řeč v práci a já byla překvapená, kolik lidí se na to koukalo.

10 vik vik | 9. února 2011 v 15:18

Ahoj Aničko, dovolím si taky napsat pár vět k tomu Tvému povídání, se kterým plně souhlasím. Mluvíš mi "z duše", jak se říkává.
Často přemýšlím nad rozporem v tom, co lidi od televizních kanálů chtějí a co jednotlivé televize servírují a obhajují s tím, že je to právě ten typ pořadů, které diváci tzv. cílové skupiny chtějí sledovat. Neznám snad nikoho, kdo by si nabídku některé televize pochvaloval. Asi se pohybuju mimo onu cílovou skupinu.
Já už televizi sleduju jen velmi málo. Pravidelně jen Toulavku a Objektiv na ČT1. Jinak občasně sem tam něco. Seriály sleduju spíš v počítači. Přijatelnější a zajímavější je pro mne nabídka Českého rozhlasu, které stanice hlavně, to víš. :-)

11 hang-on hang-on | Web | 9. února 2011 v 15:26

Tisíc a jedna noc je hrozná :D Viděla jsem jeden díl a stačilo :)
Až budu chtít příště ztratit hodinu času, budu počítat hrbolky na zdi...
Nebýt knížek (a počítače :D), tak nevím nevím :)¨

12 Kata-chan Kata-chan | Web | 9. února 2011 v 15:43

Mě se taky po zhlédnutí upoutávky zdálo,že to bude zajímavý seriál. Onen začáteční díl mě tročku zklamal...

13 Gabriella Gabriella | Web | 9. února 2011 v 15:51

Myslíš,že jediný co se Nově pořádně povedlo, bylo to ,že nás značně zechutila!

14 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 9. února 2011 v 15:56

Naprosto souhlasím. Taky jsem chtěla něco takového napsat a párkrát napsala, ale ono je to jedno. Vždycky se najde někdo, kdo s nadšením bude koukat i na tu hromadu hnoje.

15 Iva Iva | Web | 9. února 2011 v 19:53

Televizi sleduju poměrně málo a to si ještě mnohdy říkám, jak je dobře, že se dá lehce vypnout. Poslední dobou si nemůžu vybrat téměř nic, ale zrovna dnes ráno jsem v obchodě zaslechla jaký je Šeherezáda skvělý seriál. Dívat jsem se na něj nezačala a po tom, co tu čtu ani nezačnu.

16 Jarka Jarka | Web | 9. února 2011 v 20:36

Tento nový seriál, jsem zaznamenala jen okrajově a nehodlám na tom nic měnit. Jediný seriál, který už drahnou dobu sleduji, je Ulice a to mi úplně stačí. :-) Se zpravodajstvím máš Aničko pravdu a proto sleduji dění u nás a ve světě jen na ČT24. ;-)

17 Anna Anna | 10. února 2011 v 12:30

Ani jsem nečekala, že tímhle příspěvkem vyvolám takovou reakci :-) Jak koukám, není nás moc, co bychom si nedokázali neodpustit trochu podprůměrné televizní zábavy.
Já taky sleduji Události ČT, ale taky tam mají občas úlety. Jenže se dozvím to podstatné.
Na seriály skoro nekoukám, ale teď se chystám na seriál ČT Znamení koně, který začíná tenhle pátek.

18 vik vik | 10. února 2011 v 19:05

[17]: Už jsem četl obsah toho koníčkového seriálu. Nebo spíš nástin obsahu. To prostředí může být atraktivní a zajímavé. Jen aby se to zápletkami a dějem nepodobalo některým jiným seriálům.

19 Vlasta Vlasta | Web | 10. února 2011 v 19:08

Po reklamní masáži jsem se snažila na první díly Tisíce a jedné noci dívat, ale tak nějak jsem jenom tupě zírala a nechápala koho vůbec napadlo tenhle seriál do televize zařadit a navíc v hlavním vysílacím čase [:tired:] No kdo chce kam, pomozme mu tam, mám pocit, že tímhle si Nova pod sebou podřízla větev [:tired:]

20 Marie Marie | Web | 10. února 2011 v 19:30

Já jsem ani nevěděla, že se jedná o seriál. Když jsem zjistila, že Tisíc a jednu noc dávají v pondělí znova, najivně jsem se zeptala: "Oni to opakujou?" :-D Pak jsme televizi vypli...

21 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 10. února 2011 v 22:09

Televize tak tu si dám s chutí v neděli dopoledne když zrovna nejsme venku.Začínám primou-cestování a pokračuji Čt1-objektivem na této stanici zůstanu až do 11h. :-)

22 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 10. února 2011 v 22:10

[21]:Jinak souhlas,raději si čtu! :-)A neboPC,však vte :-)  :-D

23 Janinka Janinka | Web | 28. února 2011 v 8:23

Tenhle článek jako by mi mluvil z duše. Zpravodajství plné krve, násilí, jen málokdy protkne milá zpráva. Takže je stejně pozoruji jedním okem. A když do nás začali hustit reklamu na tu tureckou hrůzu, zařekla jsem se, že ještě jednou uvidím v hlavních zprávách upoutávku, bude to naposledy, co se na ně dívám...

24 Anna Anna | 28. února 2011 v 17:40

[23]: S těmi upoutávkami na vlastní pořady začali i v Událostech na ČT a docela mě to hněte.

25 Chanel Purses Chanel Purses | E-mail | Web | 26. srpna 2011 v 4:43

it's very goodbring either the greatest happiness or deepest despair; can transfer knowledge from teacher

26 gucci handbags gucci handbags | E-mail | Web | 31. srpna 2011 v 10:32

The new service, called ChatON, will be available from October and preinstalled in Samsung's feature phones as well as smartphones running on its own bada operating system and Google's Android software, it said.

27 Chanel Outlet Chanel Outlet | E-mail | Web | 13. září 2011 v 5:38

This post bring a big surprise for me.I like those shell house.And i hope it is become the truth one day and i can live in it.

28 coach bags outlet coach bags outlet | E-mail | Web | 17. září 2011 v 13:51

This document demonstrates that 9/11 was completely preventable at the checkpoint for this flight, and that United did not

live up to its responsibilities for security,” Donald A. Migliori, a lawyer for the family, said. To be sure,Neither United

nor Huntleigh can be held liable under either federal or state law for not stopping an attack that the entire federal

government was unable to predict, plan against or prevent,” the defense lawyers wrote. They contended that the security

system United had in place on Sept. 11, which was established at the direction of the government, was “neither intended to

stop, nor capable of stopping, what happened that day.”Citing deposition testimony, they said at least nine screeners on

duty on Sept. 11 had never heard of Bin Laden or Al Qaeda. “Astoundingly,” they added, nor had several Huntleigh officials.
Citing the terrorists’ use of Mace against the passengers, the lawyers argued that the screeners should have been able to

identify the product in order to prevent it from being carried onboard the plane.“While the hijackers may have passed

through screening checkpoints operated by individuals,” the lawyers wrote, “those screeners were decent people who were set

up by United and Huntleigh

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama