Film Lidice, aneb co mi nedá spát

14. července 2011 v 12:27 | Anna |  Názor(ně)
Pokaždé, když čtu knížku nebo vidím film, který se tematicky dotýká druhé světové války (především pak protektorátu, koncentračních táborů atd.), ptám se, jak se něco takového v dějinách lidstva mohlo stát a jestli se s tím vůbec někdy můžeme vyrovnat. Například nedávno jsem četla dokumentární knihu Capesius, osvětimský lékárník, která mi pár nocí nedala spát. Zítra to bude týden, co jsem s kamarádkou zašla do kina na film Lidice. A situace je úplně stejná.


Neberte to jako pokus o recenzi. Myslím, že o filmu Lidice toho bylo a ještě bude napsáno tolik, že leckterá nezúčastněná osoba vůči tomu zaujme přinejmenším pasivní postoj (v horším případě ta mediální masáž potencionálního diváka odradí). Tenhle příspěvek je jen malé vyznání se z dojmů.

Film na mě zapůsobil velmi intenzivně, dokonce tak, že ani po týdnu ho nemůžu pustit z hlavy. Hodnotím ho velmi kladně a rozhodně se neztotožňuji s názory zapřísáhlých cyniků, kteří jej v komentářích ve filmových databázích označují za "národní velkokýč". Holt má asi někdo pocit, že když ve filmu umírají lidé, hraje k tomu emocionální hudba a navíc je to inspirováno skutečností, že to je nesnesitelný patos. Tak ať si tihle "kritici" raději pouštějí Texaský masakr motorovou pilou a chladně klikají na pátou hvězdičku v hodnocení.

Možná, že z pohledu těchhle kritiků jsem se moc nechala unést. Kdo ví, možná je to tím, že jednu z hlavních rolí ztvárnil můj ročníkový kolega z mediálních studií Ondra Novák. Každopádně mám pocit, že vůči tomuhle tématu se nejde postavit jinak, než tak, jak se k tomu tvůrci Lidic postavili. Upřímně řečeno, nedovedu si představit, že by film o národní tragédii takového rozsahu natočili bez patřičné citlivosti a snahy emocionálně nakopnout diváka. Podle mě je to přesně to, co současná společnost potřebuje, především pak mladší generace, které ani nedovedou odpovědět na otázku, kdy vzniklo Československo, natož aby věděli, co se stalo s Lidicemi a jejich obyvateli.

Pokud jste na Lidicích v kině ještě nebyli a nejste cyničtí hnidopiši, pak vám je mohu jen doporučit. Předem ale upozorňuji, že je to velmi silný snímek. Děj graduje několikrát, takže i když má film dvě hodiny, už po prvních šedesáti minutách budete mít pocit, že už končí, ale v podstatě to hlavní má teprve přijít. Jako kdyby tvůrci chtěli poukázat na to, že ta hrůza nikdy neskončí a bude velkým vykřičníkem naší historie. Právě ten vykřičník se mi zabodnul tak hluboko do mysli, že vzpomínku na film nemůžu vypudit.


Několik zajímavostí na závěr:

Když jsem tu zmiňovala herce Ondřeje Nováka, pak bych ráda upozornila na jeho nedopsaný deník z natáčení. Je to zajímavé a poutavě psané čtení, které vás zavede do zákulisí filmu a poskytne pohled jednoho ze zúčastněných.

Sama jsem se stala vzdálenou pozorovatelkou natáčení. Prvně loni, když jsme v létě jeli z hub a v jedné nedaleké obci jsme najednou uviděli davy lidí, muže v uniformách a historická auta. Mamka se prý hrozně lekla a ptala se, co se děje. Až brácha nám vysvětlil, že se točí Lidice, o čemž jsem do té doby neměla ani ponětí. V tu dobu jsem si myslela, že půjde jen o další z řady více či méně zdařilých TV filmů.

A konečně, letos na jaře jsme při procházce objevili plakát, kde hledali do filmu komparsisty. To jsem ještě nevěděla, že děj odehrávající se v protektorátním kině, se bude točit v roudnickém kině - ve stejném kině, kam jsem před nějakými dvaceti lety s mamkou chodila na Jen počkej zajíci A kdybych bývala věděla, že ve filmu hraje "můj známý", tak bych se na něj šla podívat. Přece jen se dá předpokládat, že po téhle roli bude na roztrhání a už se s ním nebudu mít možnost setkat. I když jsme si s kamarádkou - rozhlasačkou - říkaly, že bychom ho zkusily umluvit na rozhovorFoto: ct24.cz
 


Komentáře

1 Matt Matt | E-mail | Web | 14. července 2011 v 12:37

mně se film moc líbil, ačkoliv hrát dost na city...

No ale vlastně se to dalo čekat (co jinýho čekat o filmu z druhé světové, než že bude hrát na city, he?)

Nicméně scéna, když Karel Roden běžel zasněženou krajinou a padl na kolena, ta mě fakt skoro rozbulela

2 Anna Anna | 14. července 2011 v 12:48

[1]: Přesně tak. Tu scénu s tou zasněženou krajinou jsem chtěla zmínit, protože mě taky hodně vzala. Ale pak jsem si říkala, že děj v tom příspěvku probírat nebudu, to určitě udělá spousta recenzentů :-)

3 signoraa signoraa | Web | 14. července 2011 v 13:21

Sama jsem film ještě neviděla, ale chystám se na něj. Vrátila jsem se po třech týdnech domů a zatím jsem nenašla čas.
Kolega na něm byl, je to silný a statečný chlap, ale přiznal, že měl párkrát slzy v očích.

4 S. S. | Web | 14. července 2011 v 13:38

Na Lidice nás poslali poslední týden školy. Když jsem si to na nástěnce přečetla, nebyla jsem z toho moc nadšená, protože jsem právě už četla hodně kritik a nechtělo se mi tam.
Ale dobře jsem udělala, že jsem to nehákovala, protože to bylo vážně povedené. Nejvíc mě vzala ta scéna, kdy stříleli lidické muže, ten moment syna s tátou, to jsem pustila slzy a nezajímalo mě, že mě vidí půlka školy (i když ti brečeli taky).
Já nemám moc ráda historické filmy, ale tohle ukazovalo historii na lidských příbězích a tak mě to vzalo.
Akorát jsem moc nebyla spokojená se scénou atentátu na Heydricha, přišlo mi to strašně chaoticky natočené. Kdyby naše učitelka na základce na tomhle tématu nebazírovala a neprobírala to s námi spoustu hodin, asi bych ani nevěděla, o co šlo.

5 Hok Wolker Hok Wolker | E-mail | Web | 14. července 2011 v 14:10

Já prostě nevím.
Většina tady o tom filmu tak básní. Možná jsem morous, cynik, necitlivý a mrtvý člověk, ale zas tak dokonale úžasný mi ten film nepřišel. Tím neříkám, že byl špatný, jen mne prostě nezaujal, nebo spíše ne tolik jako tady ostatní.
Ale to je jen můj názor.

6 Anna Anna | 14. července 2011 v 14:42

[5]: na svůj názor má každý samozřejmě právo a není řečeno, že se to musí líbit každému :-) Já jsem spíš tím článkem chtěla poukázat na to, že někteří lidi to hodnotí slovy odborníků a přitom nenapsali víc než pár hanlivých komentářů na internetu na filmy, který odněkud stáhli.

7 paradigma paradigma | Web | 14. července 2011 v 14:50

Na film jsem bohužel zatím nešel a také asi právě proto, že ho spousta kritiků odsoudila. Většinou na tyto keci moc nevěřím, protože jde vždy jen o to, kolik těm kritikům za ty články zaplatí :) ale ty jsi zřejmě na českém filmovém průmyslu osoba nezávislá, tak ti budu věřit a doufat, že na film ještě v nějakém kině narazím :) díky za doporučení ;)

8 Anna Anna | Web | 14. července 2011 v 15:27

[7]: Určitě ho teď hrají ve všech kinech :-) Jestli jsem nezávislá, to nevím. Snažím se být. Ale ten film mě opravdu dostal.

9 Jarka Jarka | Web | 14. července 2011 v 16:48

Ten film jsem neviděla. Zaregistrovala jsem upoutávky v televizních reklamách, zaujala mě krásná hudba a herec Karel Roden, který je pro mě záruka kvality. Kritikami se nenechám odradit a při nejbližší příležitosti, si udělám názor sama. :-)

10 Janah Janah | Web | 14. července 2011 v 22:10

Tak na tenhle film rozhodně nepůjdu, nechodím na žádné takové a válečné filmy, protože to nezvládám, asi se na tom podepsalo to, že nás v dětství vodili na válečné filmy, kde jsem jako osmiletá! sledovala všechny hrůzy války v rámci výchovy v družině. Dodnes si pamatuji některé scény... a nehodlám si do paměti žádné přidávat. :-?  :-(

11 dadulka dadulka | Web | 14. července 2011 v 23:04

Věřím, že stojí za zhlédnutí, ale patrně mne mine, alespoň co se návštěvy kina týče. Mamku podobné věci drásají, jiného doporvodu a volného času se nedostává a já se aktuálně nemůžu dočkat soboty, kdy konečně uvidím nového a posledního Harryho Pottera - a že to taky bude nervák ;-)

12 Anna Anna | 15. července 2011 v 10:17

[9]: Roden mě v roli otce překvapil, tím spíš, že mu za manželku dali Bydžovskou. Přišli mi na to ještě moc mladí :-D Ale zahráli dobře.
[10]: Válečné filmy... Mamka vyprávěla, že si jich taky od dětství užila a měla z toho špatné sny. Takže se ti vůbec nedivím.
[11]: Já bych se na to nedostala, kdyby nebylo kamarádky. Ani jsem nevěděla, že v tom hraje ten náš kolega, právě mi to řekla ona a proto jsme to chtěly vidět. Co se Pottera týče, toho bych já osobně oželela. Viděla jsem první díl v busu do Španělska a fakt mě to nezaujalo :-)

13 vik vik | Web | 15. července 2011 v 10:50

Tak přece jen na ten článek došlo. :-)
Jsem rád, že jsi ho napsala. Četl se mi moc dobře. Začínám vážně uvažovat, že se na ten film taky podívám.
Docela mne rozesmála ta zmínka o texaském masakru :-D Takhle se mají psát recenze :-P  Jestli si měla na mysli server CSFD, tam jsou některá hodnocení a názory opravdu zajímavé. Kolikrát mám chuť napsat těm lidem, ať si zkusí něco zrežírovat, napsat scénář nebo zahrát nějakou roli a pak teprv ať kritizují.

14 Anna Anna | Web | 15. července 2011 v 14:23

[13]: Víťo, ještě jsem tam nenapsala, že jsme s kamarádkou zavíraly u některých scén oči. Ještě na to chceš jít? :-)
Jinak díky za věcný komentář :-)

15 Miru Miru | Web | 16. července 2011 v 23:35

Milá Aničko, moc hezky jsi to napsala. Já od základky hltám knihy o 2.sv. válce , vlastně nejen knihy, filmy a podobně, pláču a ptám se , proč? jak se to mohlo stát? Lidice mě samozřejmě též lákají, ale čím jsem starší, zvládám to hůře, nepustím to z hlavy..takže váhám, váhám.. někdy snad se odhodlám, určitě to stojí za to a jen tak pro odlehčení, nemůžu si nechat ujít pana Rodena, kterého naprosto zbožňuji... :-D

16 dadulka dadulka | 22. července 2011 v 19:00

Jedna důležitá otázka - četla jsi to? Myslím samozřejmě Harryho Pottera. Filmy nejsou špatné, řekla bych, že dokonce nadprůměrně dobré ve srovnání s většinou pokusů o zachycení knihy na plátno, ale kniha je kniha, co si budeme povídat. Ovšem chápu, že ne každý dospělák věří na kouzla a čáry, že :-)

17 Jarka Jarka | Web | 26. července 2011 v 10:55

Ahoj Aničko! Přišla jsem ti pořát všechno nejlepší, k tvému dnešnímu svátku!! :-D  ;-)

18 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 1. srpna 2011 v 19:32

Je Anička měla svátek,tož také přeji i když dost pozdě-tak Aničko zdravíčko. :-) Na Lidice nepůjdu :-(já na to nemám.Ukázky jsem shlédla i u tebe,ale nejdu.Připomíná mě to u nás 68 rok,bylo to děsivé a pomyšlení,že bude snad válka mě vyděsilo na doživotí. :-(

19 CarolineBRADLEY33 CarolineBRADLEY33 | E-mail | Web | 9. srpna 2011 v 14:21

This is perfect that we can get the <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a> moreover, this opens completely new opportunities.

20 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 15. srpna 2011 v 23:37

Aničko nepíšeš,Vika postrádám děti co se to děje?Jaruška na dovolený halóóó :-)  ;-)

21 Gauri Gauri | Web | 18. srpna 2011 v 22:36

Většina mých kamarádů, ten film chválí. Asi se na něj taky podívám, jen si musím přichystat kapesníky. :-D Né, teď vážně..Taky nechápu jak se něco takového mohlo stát..

22 Chanel Purses Chanel Purses | E-mail | Web | 26. srpna 2011 v 4:49

it's very goodbring either the greatest happiness or deepest despair; can transfer knowledge from teacher

23 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 30. srpna 2011 v 13:21

Musím si sehnat. :-)

24 gucci handbags gucci handbags | E-mail | Web | 31. srpna 2011 v 10:53

With the move, Samsung enters an already crowded mobile messaging market, which telecoms carriers fear will hit revenue from profitable text messaging services.

Apple plans to roll out iMessage, enabling the millions of iPhone and iPad users to send messages to one another over the Internet at no cost, and RIM aims to leverage the popularity of its BlackBerry Messenger with a new music service.

25 iva221 iva221 | Web | 31. srpna 2011 v 19:07

Tenhle film si určitě nechám ujít, nemohu sledovat žádné válečné a podobné filmy. Stále o těch hrůzách pak musím přemýšlet, taky nespím a jsem na tom psychicky docela špatně, takže raději ne.

26 Peter Cross Peter Cross | Web | 1. září 2011 v 21:47

Neviděl jsem a vlastně vzato ani na to nemám nějaký zálusk. Ale kámošku na to donutil jít přítel a kupodivu se jí to nelíbilo.. :D

27 Chanel Outlet Chanel Outlet | E-mail | Web | 13. září 2011 v 5:55

This post bring a big surprise for me.I like those shell house.And i hope it is become the truth one day and i can live in it.

28 coach bags outlet coach bags outlet | E-mail | Web | 17. září 2011 v 14:05

government was unable to predict, plan against or prevent,” the defense lawyers wrote. They contended that the security

identify the product in order to

29 coach bags outlet coach bags outlet | E-mail | Web | 17. září 2011 v 14:31

government was unable to predict, plan against or prevent,” the defense lawyers wrote. They contended that the se

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama