Dvorana osobností

Malování poslepu...? Pavla Francová to dokáže

18. července 2010 v 7:15 | Anna Burdová
P. Francová - Vzpomínka na Afriku
Příběhy lidí, kteří se svým handicapem bojují tím, že překonávají hranice svých možností, stále udivují. Tělesně postižení sportovci sbírají medaile, lidé bez rukou malují dech beroucí obrazy nohama, nebo si budují kariéru úspěšných politiků či právníků. Pavla Francová je jednou z těchto jedinečných osobností, a to nejen proto, že maluje "potmě".

Sebastião Salgado nechce jenom fotit... (1. část)

29. ledna 2010 v 9:18 | Anna

Do Dvorany osobností bezesporu patří i světoznámý fotograf Sebastião Salgado. Jeho fotografie nejsou zajímavé pouze po obsahové stránce, ale i svým vnitřním sdělením. V první části vás nejprve seznámým se Salgadovým životem, abych dala do souvislostí jeho životní osudy a dala vám tak možnost lépe pochopit, proč dělá to, co dělá a co svou prací chce říct.

Břetislav Rychlík: dokumentarista - pravdoláskovec

15. ledna 2010 v 19:05 | Anna Burdová

Jiří Peňás o něm s humorem napsal, že je to kverulant, rozvratník, potížista, pravdoláskovec a sepisovač petic (své o tom jistě ví Jiří Čunek, na kterého podal trestní oznámení za vystěhování vsetínských Romů). A přitom člověk, který by měl možnost se s Břetislavem Rychlíkem na chvíli setkat jako já, zřejmě by taktéž dospěl k názoru, že je to správný moravský strýc. V neposlední řadě je to ale významná osobnost českého dokumentu a režie.

Jak Josef Lada ke kreslení přišel

19. prosince 2009 v 11:04 | Anna

Josef Lada, jeden z předních představitelů moderního výtvarného umění, to na cestě za kariérou kreslíře neměl vůbec jednoduché. Přesto si však umínil jít za svým snem a nakonec dokázal všem, kdo mu nepřáli a nevěřili, že má talent nejen kreslit, ale svými obrázky i potěšit. 17. prosince uplynulo 122 let od jeho narození, a tak se sluší věnovat mu skromnou vzpomínku.
 
 

Reklama