Glosář

Soudružka mluví jako za normalizace

11. února 2011 v 18:07 | Anna
Komunistickým poslancům se dnes nepodařilo oddálit projednávání zákona o ocenění účastníků protikomunistického odboje, a tak musel přijít na řadu upřímný a téměř normalizačně znějící proslov soudružky Marty Semelové. Ve své řeči obhajovala práci pohraničníků, kteří v době studené války museli odrážet provokace a bránit mír. "Byli to příslušníci pohraniční stráže, kdo zabespečovali pokojný život a práci lidí nejen v pohraničí. A že neměli jednoduchou službu, o tom svědčí historické prameny z 50. let," řekla.  Poslanci ji za to odměnili nesouhlasným bušením do lavic.
Dnešní komunisté tvrdí, že se s politickými chybami svých předchůdců neztotožňují. Jak je ale vidět, Leninská ideologie bude jejich náboženstvím pořád. Co se tedy muže v jádru strany změnit?

Zaměstnavatelé postižených by měli přijít o slevu na daních

13. září 2010 v 9:45 | Anna
Vláda přišla na další způsob, jak ušetřit nějaký ten milion. Zaměstnavatelům zdravotně postižených plánuje od příštího roku zrušit poloviční slevu na daň z příjmů, čímž by došlo k úspoře asi dvou set milionů korun ročně. A jaký má ke zrušení výhody důvod? "Důvodem je časté zneužívání této slevy," píše se v ministerském návrhu, který byl do vlády poslán k připomínkovému řízení.
Kontrolovat zaměstnavatele, kteří si slevu z daní odepisují, by stálo jen další peníze, takže finance ušetřené na odhalených podvodnících by se zase vynaložily jinde. Kdyby nebylo všeobecně známo, že naše vláda nemyslí, jednomu by se skoro chtělo říct, že to má dobře promyšlené. Na tomhle kroku je ale přece jenom vidět, že nová vláda je vládou činu a že se jen tak před něčím nezastaví. Rozhodla se rozjet úsporný program a vyrazila naplno vpřed. Tenhle buldozer se před ničím nezastaví.

Plzeň a Ostrava: zpět ke kulturním hodnotám

8. září 2010 v 17:42 | Anna
Ze zdravé kulturní soutěže mezi Plzní a Ostravou nakonec jako vítězka vyšla Plzeň. Stane se tedy evropským hlavním městem kultury za Českou republiku pro rok 2015. Mezi Plzeňany a fanoušky jejich rodného města zavládlo veselí, zatímco Ostravaci jsou zkroušení. Pro negativní emoce zde ale není místo. Obě města udělala v rámci projektu obrovský kulturní krok dopředu, a vzhledem k tomu, že se již před vyhlášením výsledků zástupci obou měst usnesli dotáhnout své projekty i v případě neúspěchu do konce, byl i poražený předem vítězem. V době, kdy je kultura ze své pozice stále více vytlačovaná komercí, jsou podobné akce k nezaplacení už proto, že posunou konzumní společnost zase kousek blíž k uměleckým hodnotám.

Jak to dopadne s naším zdravotnictvím?

4. září 2010 v 16:29 | Anna
V pátečních Událostech a komentářích se nad tématem snižování platů státních zaměstnanců střetli ministr zdravotnictví Leoš Heger, stínový ministr zdravotnictví David Rath a prezident České lékařské komory Milan Kubek, aby probrali dopady opatření na platy lékařů. Milan Kubek vyjádřil obavu z odlivu lékařů do zahraničí a zhoršení kvality lékařské péče u nás. Dodal, že lékařská komora už dnes nemůže garantovat občanům, že ve všech zdravotnických zařízeních jsou ošetřovaní dostatečným množstvím kvalifikovaných lékařů. "Občané nic nepoznají. Oni nepoznají, jak kvalifikovaný je ten člověk v bílém plášti, který je ošetřuje. Lékařská komora to ví a řada z nás by si do řady nemocnic už vůbec lehnout nešla," podotkl ke kvalitě našeho zdravotnictví.
Situace ve zdravotnictví je asi horší, než by se nám, obyčejným pacientům, mohlo zdát. Ona je ta "reforma" ale zapotřebí a možná, že bude nakonec prospěšnější, než bychom čekali. Jestli ze zdravotnictví odejdou tři tisíce lékařů a zdravotnická péče se ocitne na ještě horší úrovni, než na jaké je teď, budeme muset hledat alternativní možnosti léčení. Ke slovu se opět dostanou babky bylinkářky a my budeme detoxikovat po těch dlouhých letech, co nás doktoři preventivně dopovali antibiotiky.
 
 

Reklama